Çekme kat imar affına girebilir mi?

Çekme kat imar affına girebilir mi? Çekme kat imar affına girebilir mi?

Binalarda yapımı söz konusu olan çekme kat imar affına girebilir mi? Sorunuzun yanıtı ve detayları haberimizde...Çekme kat imar affına girebilir mi?

Çekme kat imar affına girebilir mi, sorusunun yanıtından önce "Çekme kat nedir?" ve "Çekme kat ne demektir?" gibi sorularınıza yanıt bulmak doğru olacaktır.


Çekme kat ne demek?

Çekme kat, çatı katı ile son kat arasında kalan, terasın tam orta yerinde bulunan, dört tarafı balkonla çevrili olan yapı tarzıdır. Çekme kat, yapının ön çizgisinden geri çekilerek yapılıyor.


3194 Sayılı İmar Kanunu çekme kat tanımı..

"Madde 2.02.- İnşa edildiği tarihte yürürlükte olan mevzuat hükümlerine uygun olarak yapılmış çekme kattır. 2981 sayılı kanuna göre af kapsamına dahil edilerek aynen veya ıslah edilerek muhafazası mümkün olan çekme katlar da mevcut çekme kat kabul edilir."


Çekme kat imar affına girebilir mi?

Kat mülkiyetinde kaçak olarak yapılan inşaatın, imar affı yasasına göre tescil edilebilmesi için yapılan ilavenin bağımsız bölüm niteliğinde olması ve önceden verilmiş bir arsa payının bulunması gereklidir. Bu niteliklerinden uzak, çekme katın genişletilmesi şeklindeki ilave için hükmen tescil söz konusu olamaz.


Çekme katın tam kata çevrilmesi kat maliklerinin ittifakı ile mümkün olabiliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com