Çelik ev kullanımı artmalı!

Çelik ev kullanımı artmalı!

1999 Marmara Depremi’nin yıldönümünde Türkiye’de çelik yapı kullanımının yaygınlaşması ve sistemin teşvik edilmesi gerektiği belirtildi.Depreme karşı güvenli bir yapı sistemi olan çelik yapının deprem kuşağında bulunan Türkiye’de kullanımının artması gerektiği belirtildi.

Türkiye’nin hafif çelik sistemle üretilen ilk binasını kuran Vefa’nın İcra Kurulu Başkanı Turan Koçyiğit de çelik yapının Türkiye’de yaygınlaşması gerektiğini söyledi. Hafif çelik yapının esnekliği ve hafifliği sayesinde depreme karşı güvenli bir yapı sistemi olduğunu belirten Koçyiğit, çelik yapıda oturanlara deprem anında dışarı çıkmamalarını önerdiklerini belirtti. Koçyiğit, “Avrupa ve Amerika’da yoğun bir kullanıma sahip olan çelik Türkiye’de 1999 Marmara Depremi’nden sonra daha fazla kullanılmaya başlandı. Ancak hala kullanımı son derece düşük” diye konuştu.

Avrupa ve Amerika’da çelik yapıların kullanım oranının yüzde 40’larda iken Türkiye’de yüzde 0,5 gibi çok küçük bir oranda kaldığını dile getiren Koçyiğit, bu oranın artması gerektiğinin altını çizdi. Koçyiğit, şu şekilde devam etti:

“Çelik binaları inşa eden ve tasarlayan teknik kadrolar arttıkça çelik yapılara talep de artacaktır. O nedenle üniversitelerde çelik yapı tasarım ve üretim yöntemlerinin daha fazla işlenmesi gerekiyor. Bizlere de iyi bir yapı inşa edebilmek için tasarım, estetik ve ekonomiklik açısından çeliğin doğru bir yapı malzemesi olduğunu her platformda kullanıcılara anlatmak kalıyor.”