Cerrahpaşa Çocuk Acil boşaltılıyor!

Cerrahpaşa Çocuk Acil boşaltılıyor! Cerrahpaşa Çocuk Acil boşaltılıyor!

İstanbul depreminden etkilenen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp  Fakültesi Çocuk Acil ve Kadın Hastalıkları Bölümü'nün boşaltılmasına karar verildi…


İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp  Fakültesi Çocuk Acil ve Kadın Hastalıkları Bölümü iı ve kapatıldı. Kapatılan binanın ilgili bölümleri, yeni yapılan 13 prefabrik yapıda faaliyete geçirilecek.

Sözcü'nün haberin göre, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Başhekimi Doç Dr. Zekayi Kutlubay, “Valiliğin ve Rektörlüğümüzün dün bir açıklaması oldu. Her iki açıklamada da Çocuk Acil servisi için az hasarlı diye rapor verdiler. Geri kalan hiçbir binamızda hasarlı bir durum yok. Yapı birimi ve mühendislik fakültesi de gezdi. Verilen raporlar olumlu. Fakat az hasarlı denilen yerde tedbiren dünden itibaren çocuk hastalıkları binamızda hizmeti durdurduk. Yaklaşık üç yıldır yeni bir inşaat çalışmamız vardı. Dün açıklanan Valilik karar ile Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı ve yan dal bölümleri hizmete kapatıldı. Kapatılmanın ardından bu servislerin yeni yapılan 13 prefabrik binaya taşınacağını duyuran Alt Cerrahpaşa dediğimiz yerde 13 tane çelik bina yaptık. Çocuk binası da yapılmış durumda, 15 güne ihtiyacımız var. Deprem de bu süreci hızlandırmış oldu” dedi. 

“Yoğun bakım henüz hazır değil”

Doç. Dr. Kutlubay hastalar hakkında şu bilgileri iletti, “Hocalarımız kendi hastalarını takip ediyor. Genel polikliniklere yavaş yavaş başlayacağız. Çocuk Acil’de hasta alımını kestik ama çok zaruri ihtiyacı olanlara Yetişkin Acil’de hizmet veriyoruz. Çocuk Acil’i de bir hafta içerisinde hizmete açacağız. Dün tahliye kararı açıklanınca biz zaten taburcu edebileceklerimizi ettik, edemediklerimizi de yetişkin içerisindeki yeni servise taşıdık. Onları mağdur etmedik, takip etmeye devam ediyoruz. 40-50 yataklık çocuk hastalıkları için yataklı servis ayırdık. Çocuk ve yeni doğan servislerini mecburen boşalttık. Yeni yoğun bakım servisleri de 2-3 hafta içerisinde açılacak, henüz hazır değil.”

“Yıkıldıktan sonra  TOKİ  yeni hastane yapacak”

Çocuk Acil’e ek olarak Kadın Hastalıkları Bölümü’nün de 1 ay sonra tahliye edileceği ve Cerrahi bölümün de hizmete devam edeceğini belirten Kutlubay, boşaltılan binaların yıkılacağını belirterek şöyle devam etti, “Boşaltılan binalar yıkılacak. TOKİ orada yeni hastane binaları yapacak. Yeni yapılan binaların taşınmasını Kalkınma Bakanlığı ve kendi bütçemizle yaptık. Ancak son duyumumuz bu taşınma işleri için hükümetimizin bir kaynak ayırdığı yönünde” 

Depremden etkilenen okullar tahliye ediliyor!

İstanbul'da 5 bin 253 riskli bina ihbar edildi!