Cevahir fırsatı gümrüksüz Avrupa carşısında buldu

Cevahir fırsatı gümrüksüz Avrupa carşısında bulduCevahir Alışveriş Merkezi'yle büyük bir başarı yakalayan İbrahim Cevahir, bir ilke daha imza atmaya hazırlanıyor. Cevahir, Türk, Bulgar ve Yunan sınırının buluştuğu noktada vizesiz ve gümrüksüz eğlence merkezi kuracak.


İBRAHİM Cevahir... Her zaman en iyiyi ve ilkleri yapmayı tarz haline getirdiğini ifade eden sektörünün duayeni bir iş adamı. İsmini verdiği ve kendi tabiriyle `Cevahir Çarşı' olarak ifade ettiği Cevahir Alışveriş Merkezi, kalitede dünya birincisi, büyüklükte dünya ikincisi olma unvanına sahip. Yurtdışında özellikle de Libya'da yaptığı yatırımlarla adından söz ettiren Cevahir, şimdi de Edirne'de dünyada ilk olacak bir proje ile ilgili çalışıyor. Cevahir Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye sınırında oluşturacağı bir eğlence merkeziyle her üç ülkenin vatandaşlarının vizesiz, pasaportsuz kendi ülkelerinin kapılarından girişini sağlamayı planlıyor. Cevahir, toplu konut inşaatlarına girmek için de 2B Yasası'nın çıkmasını bekliyor.


Cevahir'in yapımı çok uzun sürdü. O zamanlardan beri hálá bir şekilde gündemde kalmayı başardı. Nedir dünyanın en büyük 2'nci alışveriş merkezinin hikayesi?


Evet uzun sürdü, 15 yıl. Bunun nedeni şuydu: Daha Bedrettin Dalan zamanında belediye, bölgedeki İETT garajının yıkılıp yerine otel ve alışveriş merkezi yapılması için müteahhitlerden teklif istemişti. Bize `buraya nasıl bir şey düşünüyorsunuz' dendi. 52 firma belediyeye teklif verdi. Bunların arasında biz de vardık. Ancak o zamanlar bugünkü arsanın etrafında olan 20 dönümlük bir arsa daha alınacak ve buralardaki binalar da yıkılacaktı. Belediye, bu arsaları da parselleyecek şekilde çıkardı ihaleyi. Daha sonra proje yarışması açıldı. Bizim proje 17 aday arasından birinci oldu. Proje için 64 dönüm alan ayrılmıştı. Ancak daha sonra Dalan belediye başkanlığını Nurettin Sözen'e bırakınca, proje bir duraksama dönemine girdi. Ardından Ali Müfit Gürtuna başkanlığa geldi. Belediyeler değiştikçe bizim işler de uzadı. Bu kadar uzun sürmesinin nedeni budur.


KAPIKULE İÇİN PROJE


Siz büyük ve benzeri olmayan projelerle tanınıyorsunuz? Yeni bir çalışma var mı?


Kapıkule'de bir alan var. Yüzde 25'i Bulgarlar'a, yüzde 23'ü Yunanlılar'a ve yüzde 52'si de bize ait olan. Orada hem Yunanlılar'ın hem Bulgarlar'ın hem Türkler'in kendi kapılarından girip ortak kullanabileceği bir uluslararası eğlence merkezi yapmayı planlıyorum. Bir yabancı ortak da düşünüyorum. Böylece AB'ye gireceğiz. Ancak orayı Yunanlılar baraj kapaklarını açtığında sel basıyor. Bakan Kemal Unakıtan Edirneli'dir ve bu konuyu da biliyor. En son Cumhurbaşkanımızla Mısır seyahatinde bana bu projeyi sordu. Kendisine sorunu tekrar aktardım. Oranın biraz daha yukarıya taşınması gerektiğini ancak yol bağlantıları yapılarak yine de 3 ülkenin ortak alanı olması gerektiğini söyledim. Elinden geleni yapacağını söyledi. Su sorunu uğramayacak noktada bir yol yapılacak. Orası serbest bölge gibi olacak, giriş çıkış sağlanacak. Ayrıca Edirne Valisi'yle görüştük ve orada atıl olan yarım kalmış bir hava alanı da var orayı da tamamlayacağım. Bu çarşı Avrupa çarşısı olacak.


ARAPLAR GELİYOR


Türkiye için bu önemli...


Evet. Ama Türkiye de çok önemli. Batı'daki ve Kuzey'deki ülkelerin ortasında Türkiye var, İstanbul var. Bu ülkelerden İstanbul'a gelmeleri 2 saattir. Buradan Van'a da gidiyorsunuz. O ülkeler için burası merkezdir. Bir bavul ticareti için gelenler, ikincisi turistik seyahat için gelenler var... Mesela Cevahir'in satışları yüzde 30 arttı. Çünkü Arap turist geldi.


Başka projeleriniz neler?


Kazlıçeşme'de uluslararası bir kongre merkezi yapmak istiyordum. Kafamda 2 bin 500 odalı 60 salonlu bir yer var. Dünyadaki kongre merkezlerini gezdim. İstanbul bir dünya şehri, herkes İstanbul'u görmek ister. Uluslararası kongre organizatörlerinin de böyle bir yere gelmesi için her ihtiyaca cevap vermeli. Bunun için en az 350 bin metrekare bir alan gerekiyor. Ancak sur bölgesi olduğu için imar mümkün olmuyor.


Yeni alışveriş merkezleri kuracak mısınız?


Yurtdışında ciddi düşüncelerim var. Şu anda Libya'da hükümetle görüşme içerisindeyim Orada bir alışveriş merkezi yapacağım.


ÜSTÜME GÜNEŞ DOĞMAZ


Sektörün duayenisiniz. Buralara nasıl geldiniz?


Çaykara'da fakir bir aile çocuğuyum ama uluslararası bir adamım. Dışarılarda ekonomide herkesle her noktada bilgisi olan bir noktadayım. Başarı için tabi ki çalışmak şart ama şans faktörünü de unutmamak lazım. Annem, babam bize çok dua ederdi. Babam `Herkese benimkiler gibi çocuk ver. Eğer kulunu çok seviyorsan İbrahim gibi ver' derdi. Annem `Sizden çok memnunum. Allah gökten yağdırsın, siz yerden toplayın' diye dua ederdi. Sanırım ben de bu tuttu. Zenginlik emanetçiliktir. Siz bu dünyadan göçtükten sonra mallar başkasının eline geçecek.


Dinçsiniz ve hálá işinizin başındasınız. Bu işin sırrı ne?


Her sabah 50 dakika yüzerim. 13 yaşından sonra sırtıma güneş çok az doğmuştur. Güneş doğmadan kalkarım. Sabah kalkar, ibadetimi yapar, sporumu bitirip masama oturduğumda sabah 08.00'dir. Rızk sabah erken dağılır derdi büyüklerim. Ben de öyle olduğuna inanıyorum. Bir de annemin duaları var tabi. Şanslı kullardanım ben.


Değişimin devrimcisi Erdoğan'dır


Türkiye'nin tek devrimcisi Mustafa Kemal Atatürk'tür. Ekonominin devrimcisi ise Turgut Özal'dır. Ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yeniliğin ve değişimin devrimcisidir. Başbakan'ın sert üsluplarından rahatsız olanlar var. Sert üslup hiçbir zaman sevimli değildir. ancak kendisinin yapısı bu. Sert tavır yaptığının farkında değil, çünkü yapısı öyle. Eleştiriler yapıcı olmalı, eleştirmek kolay. Herkes hata yapar, yıpratarak değil fayda sağlayacak şekilde eleştiriler yapılmalıdır. Eksikler söylenmelidir ki giderilsin. Kısır çekişmelerle ülkemiz bir yere gidemez. Ülke gerilmemeli. Kimsenin kimseye sen kimsin deme hakkı yoktur. Herkes vatandaştır herkesin hakkı vardır.


Konut için 2B'yi bekliyorum


Toplu konut yapmayı düşünüyorum. Ama ben büyük işler yapan birisi olduğum için öyle 100-200 daire yapamam. En az 2 bin konut yapmam lazım. Çok büyük projeler üretmem gerekir. Bunun için de yer yok. O nedenle öyle bir arazi yok. 2B kanunu ile birlikte çıkacak arazilerden bize uygun olanaları bekliyoruz. O konuda bir beklentim var. Bir yıldır aklımda olan bu. Artık İstanbul'da alışveriş merkezi de yapmayacağım. Çünkü Cevahir teknik, estetik yönünde dünya birincisi. O şöhreti bozacak bir yatırım düşünmüyorum.


(Star)