08 / 08 / 2022

Çiğ süt fiyatına zam geldi! Zamlı tarifenin ne zamandan itibaren geçerli olacağı belli oldu

Çiğ süt fiyatına zam geldi! Zamlı tarifenin ne zamandan itibaren geçerli olacağı belli oldu

Çiğ süt fiyatlarına Ulusal Süt Konseyi tarafından zam yapıldı. Daha önce litresi 5 lira 70 kuruş olarak açıklanan çiğ sütün yeni fiyatı 7 lira 50 kuruş olarak belirlendi. Mart, nisan ve mayıs aylarında verilen 1 liralık destekleme primi tekrar 20 kuruşa indirildi.Tarımda artan mazot, yem ve gübre fiyatları üreticiden alınan çiğ süte yeniden zam olarak yansıdı. Litresi 5 lira 70 kuruş olan çiğ süt artık 7 lira 50 kuruştan üreticiden çıkacak. Bu rakam aynı zamanda market raflarında satılan sütün litresine de zam demek. BİM, ŞOK, A101 gibi marketlerde satılan pastörize sütün litresi 8,5 lira ile 9,5 lira arasında değişiyordu. Çiğ sütün 7,5 liraya çıkmasıyla bu ürünlere de zam gelecek.

Ulusal Süt Konseyi, çiğ süt litre fiyatını 7 lira 50 kuruş olarak açıkladı. Mart, nisan ve mayıs aylarında verilen 1 liralık destekleme primi tekrar 20 kuruşa indirildi. Belirlenen fiyat 15 Mayıs'tan itibaren geçerli olacak.

Çiğ süt fiyatında, yağ ve protein oranı üzerinden belirlenen 8 kuruşluk kesinti veya artış 10 kuruşa çıkarıldı.

Çiğ süt fiyatına zam geldi! Zamlı tarifenin ne zamandan itibaren geçerli olacağı belli olduSorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.