Dar gelirli ev sahibi olacak!

Dar gelirli ev sahibi olacak! Dar gelirli ev sahibi olacak!

Dar gelirlinin ev sahibi olması için yeni bir adım atıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Maliye ve TOKİ harekete geçti. Sosyal ve kiralık konut projelerinin kredilendirilmesine öncelik sağlayıcı mevzuat düzenlemeleri yapılacak.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Maliye ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) başta İstanbul olmak üzere birçok şehirde bulunan dar gelirliyi konut sahibi yapmak için kolları sıvadı.


Sosyal ve kiralık konut projelerinin kredilendirilmesine öncelik sağlayıcı mevzuat düzenlemeleri gerçekleştirilecek. Bankalar, dar gelirliye yönelik projeleri destekleyici mekanizma ve finansman modelleri geliştiriyor.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, TOKİ'nin inşa ettiği konutların yüzde 10 peşinatla, uzun vade (10, 15, 20 yıl) ve düşük taksitlerle konut alıcılarına kira öder gibi ödeme imkânıyla sunulduğunu açıkladı.


Kullanım hakkı veya kiralama şeklinde bir konut edindirme biçimi düşünmediklerini ifade eden Özhaseki,  TOKİ  tarafından ihalesi yapılan konut projelerinin inşaatının başlaması ile birlikte satışa yönelik işlemlere başladığını açıkladı.


Özhaseki, "Proje tamamlanarak teslim aşamasına gelmeden satışı da tamamlanmış olmaktadır. Stoklarında bulunan konutların büyük kısmı kentsel dönüşüm veya kamu kurumları ile yapılan protokoller kapsamında bekletilen konutlardır" şeklinde konuştu.


Yeni tasarıya göre, dar gelirliye verilecek konut ve iş yerleri, borçlandırma suretiyle tahsis edilebilecek. Önümüzdeki dönemde bu uygulamanın riskli bölgede oturan ancak tapusu olmayan vatandaşlar için uygulanması da planlanıyor. 


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yılda en az 500 bin bağımsız birimin yıkılıp kentsel dönüşüme girmesini planlıyor. Projelerin 200 bininin İstanbul'da 300 bininin ise diğer şehirlerde yapılması hedefleniyor.

Sabah