DASK 2020 fiyatı ne kadar?

DASK 2020 fiyatı ne kadar? DASK 2020 fiyatı ne kadar?

Elazığ Sivrice depremine, Elazığ’da 80.000 Malatya’da 102.706 konut Depreme Sigortasız yakalandığı belirtildi. Bunun üzerine ise zorunlu deprem sigortası ve DASK fiyatları merak edilmeye başladı...Elazığ Sivrice'de meydana gelen depremin ardından zorunlu deprem sigortası DASK fiyatları araştırılmaya başlandı. Elazığ’da 80.000 Malatya’da 102.706 konut Depreme Sigortasız yakalandığı öğrenilirken, Elazığ’da 42 bin 955, Malatya’da 62 bin 680 konutun Zorunlu Deprem Sigortası bulunduğu açıklandı. 

Yeni Akit'te yer alan habere göre; Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından zorunlu deprem sigortası DASK fiyatları merak edilmeye başlandı. Elazığ’da 80.000 Malatya’da 102.706 konut Depreme Sigortasız yakalandığı belirtilirken, Elazığ’da 42 bin 955, Malatya’da 62 bin 680 konutun Zorunlu Deprem Sigortası bulunduğu açıklandı. DASK yaptırıp da depremde binası hasar görenler paralarını alabilecek. Peki bina deprem sigortası fiyatları konut deprem sigortası ne kadar?

Manisa ve Elazığ’da meydana gelen depremler zorunlu deprem sigortasını (ZDS) tekrar gündeme getirdi. Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun koordinasyonunda yaptırılan zorunlu deprem sigortası kapsamındaki konut sayısı 9.5 milyona yaklaştı. Türkiye’deki toplam yapı stoğunun yüzde 53.5’i zorunlu sigortanın teminatı altına girdi.

DASK kapsamındaki konut sayısı 2019  sonu itibariyle 9 milyon 490 bini aşarken, zorunlu deprem sigortası için ödenen prim miktarı da yıl içinde 1 milyar 322 milyon TL'ye ulaştı. DASK, 2000 yılından bu yana meydana gelen 696 depremde 29 bin 880 hasar için 205 milyon 440 bin lira hasar ödedi. DASK’ın bugün itibariyle 20 milyar TL'nin üzerinde hasar ödeme imkanı bulunuyor. 1 Ocak 2020'den itibaren hasar ödemelerindeki üst sınır 240 bin lira olarak güncellendi.

DASK yaptırmak zorunlu mu?

18 Ağustos 2012’de yürürlüğe giren Afet Sigortaları Kanunu’na göre konut kredisi ve tapu işlemleri ile su ve elektrik abonelik işlemlerinde Zorunlu Deprem Sigortası (ZDS) yaptırmak şart.

DASK sigortası kaç liraya yaptırılır?

Zorunlu deprem sigortası için 7 risk bölgesi, 2 farklı yapı tarzına göre belirlenmiş 14 fiyat tarifesi bulunuyor. Yıllık sigorta tarifesi, 100 metrekarelik konut için betonarme yapıda bölgesine göre 37 ile 266 TL, diğer yapı tiplerinde ise 39 ile 324 lira arasında değişiyor.

Sigorta bedeli neden farklı?

Sigorta bedeli konutun yapı tarzına, brüt yüzölçümüne ve deprem riski derecesine göre hesaplanıyor.

Hasar bedeli nasıl ödenir?

Deprem sonucu meydana gelen maddi zarar, ekspertiz raporundan sonra poliçenizde belirtilmiş limitler dahilinde nakit olarak karşılıyor.

Hasar durumunda en fazla ne kadar ödeme yapılır?

DASK tarafından verilen azami teminat tutarı, 1 Ocak 2020’den itibaren 240 bin lira olarak belirlendi.

Tazminat hesaplanması. Sigorta tazminatının hesabında, depremin gerçekleştiği yer ve tarihte, binanın piyasa rayiçlerine göre bulunan yeni inşa bedeli esas alınır. Ancak sigorta tazminatı, hiçbir durumda sigorta bedelinden fazla olamaz.

Hasar için nereye başvurulur?

Evleri depremden hasar görenlerin, DASK Çağrı Merkezi 125’e, DASK’ın internet sitesine ya da sigorta şirketine başvurması gerekiyor. Hasar tespit işleminin kesinleşmesinden sonra, hazırlanan ibranameler hasarın olduğu yerleşim bölgesindeki banka şubelerine gönderilir ve tazminat ödemeleri, bu şubeler kanalıyla hak sahibine yapılır. Tazminat ödemeleri, ortalama olarak bir ay içinde ödenir.

Hasar DASK’ı aşarsa ne olur?

Oluşan hasar DASK’ı aşacak kadar büyükse bu noktada konut sigortası DASK’ı aşan zararı karşılıyor. Bu nedenle DASK’ın yanı sıra konut sigortasına sahip olmakta fayda var.

20 soruda DASK!