Değerli Konut Vergisi değersizleşti!

Değerli Konut Vergisi değersizleşti! Değerli Konut Vergisi değersizleşti!

Emlak uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı,  "Kademeli bir düzenlemeye geçilmesi ile örneğin 6 milyonluk evi için 18 bin TL vergi ödenecek iken, yeni düzenlemede bir milyon TL’nin binde 3’ü olan 3 bin TL alınması söz konusu olacak” dedi...Değerli Konut Vergisi'ne (DKV) ilişkin düzenleme, 7221 Sayılı ‘Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’ kapsamında sil baştan değişti. Önce beyanname süresi 20 Mart’a kadar uzatılan düzenleme şimdi de en az 1 yıl süre ile rafa kaldırıldı. 

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, konuya ilişkin değerlendirmelerde buludu. Özelmacıklı, "Kısa bir süre önce 7194 sayılı kanun ile 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununa eklenen değerli konut vergisi 7221 sayılı kanun çerçevesinde değiştirildi. Buna göre değerli konut vergisine ilişkin mükellefiyet 2021 yılının başından itibaren başlayacak ve değerlerde emlak vergi değeri esas alınacak. Tek konut için değerli konut vergisi alınmamasının yanı sıra birden fazla değerli konutu olanlar da en düşük değerdeki konutu için vergi ödemeyecek. Vergi hesaplamasında da gelir vergisinde olduğu gibi kademeli vergilendirme kabul edildi" ifadelerini kullandı.

Daha önce 3 milyar lira gelir hedefi beklenen verginin yeni düzenleme sonrası mükellef bulamayacağını söyleyen Özelmacıklı, "Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Değerleme Daire Başkanlığının belirlediği rakamlar ile emlak vergi değerleri arasında uçurum var. Bazı bölgelerde bu değer farkı 10 katı buluyor. Ayrıca kademeli bir düzenlemeye geçilmesi ile örneğin 6 milyonluk evi için 18 bin TL vergi ödenecek iken, yeni düzenlemede bir milyon TL’nin binde 3’ü olan 3 bin TL alınması söz konusu olacak" şeklinde konuştu.

"Taşınmaz değerleme sistemine geçilmeli"

Özelmacıklı, mevcut sistemin gerçek değerleri yansıtabilir bir durumda olmadığını ve artış sınırlaması ile de bunun bir daha mümkün olmayacağını ifade ederek sözlerini şu şekilde sürdürdü; "Daha önce Cumhurbaşkanlığı yıllık programında yer alan taşınmaz değerleme sistemi gerçekçi olarak tesis edilmeli. Emlak vergisi karar destek sistemleri ile güncellenebilen bir altyapıya kavuşturulmalı. Bu düzenleme yapılmadan geçici yapılan çözümler hiçbir fayda sağlamayacak. Eğer emlak vergisi tespitine ilişkin düzenleme yapılır ise, başta tapu harçları olmak üzere, değer artış kazancı vergisi, veraset ve intikal vergisi, emsal kira bedeli gibi birçok işlemde devletin vergi gelirleri artar ve asıl unsur budur.  Emlak vergisine esas gayrimenkul vergilendirme sisteminin yeniden düzenlenmesi gerekiyor"


Değerli Konut Vergisi 1 yıl ertelendi, vergi oranları değişti!