01 / 07 / 2022

Denizli Çimento'nun yeni sahibi OYAK olacak!

Denizli Çimento'nun yeni sahibi OYAK olacak!

Eren Holding ve İrlandalı CRH ortaklığı'na ait Türkiye'nin en büyük çimento şirketlerinden Denizli Çimento'yu Oyak alıyor. Denizli Çimento ile Oyak'ın yanında Limak ve Sabancı grupları da ilgileniyordu...Denizli Çimento'yu almak için Limak ve Sabancı'nın da aralarında bulunduğu devler arasındaki rekabetin kazananı OYAK oldu.


OYAK Grubu çimento devini almak için Rekabet Kurumu'na başvurdu. Onay çıkarsa Denizli Çimento'nun yeni sahibi OYAK olacak. 


Eren Holding ve İrlandalı CRH ortaklığı'na ait Türkiye'nin en büyük çimento şirketlerinden Denizli Çimento'yu Oyak alıyor. Denizli Çimento ile Oyak'ın yanında Limak ve Sabancı grupları da ilgileniyordu.


1976'da temeli atılan Denizli Çimento'yu satın alma yarışında sona gelindi. OYAK çimento devini almak için Rekabet Kurulu'na başvurdu.

Oyak Grubu'nun Rekabet Kurumu'na gönderdiği yazıda Denizli Çimento'yu devralmak istediği belirtildi. Eğer Rekabet Kurumu'ndan onay çıkarsa Denizli Çimento'nun yeni sahibi Oyak olacak. 


Ağustos ayında CRN-Eren Holding'ten konuya ilişkin yapılan "Denizli Çimento satış süreci ile Limak, Sabancı, Oyak Çimento ilgileniyor" denilmişti.


1976 yılında temeli atılan Deniz Çimento 1987 yılında işletmeye alındı. 1992 yılının sonunda özelleştirme projesi kapsamında Modern Çimento tarafından satın alınan çimento devi Eren Holding bünyesine katıldı. 2007 yılı birinci çeyreğinde ise İrlanda kökenli CRH firması tarafından yüzde 50'si satın alınarak ortak olundu.


Sabah