Denizli Güney Şelalesi'nde ziyaretçiler için sosyal alanlar oluşturulacak!

Denizli Güney Şelalesi'nde ziyaretçiler için sosyal alanlar oluşturulacak! Denizli Güney Şelalesi'nde ziyaretçiler için sosyal alanlar oluşturulacak!

Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Güney Şelalesi' nde meydana gelen heyelandan sonra yapılan haberlerle ziyaretçi sayısının önemli derecede arttığını belirterek, bütün sosyal alanlar burada oluşturulacak" dedi....

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!


Demir ve beraberindeki heyet, Türkiye'nin sayılı tabiat anıtlarından Güney Şelalesi'nde inceleme yaptı. Vali Demir, Güney Şelalesi'ndeki düzenleme çalışmalarını yerinde görmek için düzenlediği teknik gezide yıkılan ve yeni oluşturulan alanda inceleme yaparak bilgi aldı.


Demir, inceleme sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, şelalenin 13 Mayıs'ta heyelan sonucu yıkıldığını hatırlattı.


Heyelandan sonra Denizli Valiliği, Pamukkale Üniversitesi ve Tabiat Varlıklarını Koruma Komisyonun desteği ile teknik çalışmanın başladığını ifade eden Demir, şöyle konuştu:


"Yıkılan şelalenin yanında tespit edilen alanda ikinci bir şelale için su verildi. Fakat su verilmesi sırasında burada yapılan çalışmada eski yerinde su verilebileceği uzmanlar tarafından uygun görüldü. Şu anda da eskiye yakın bir görüntü oluşmaya başladı. Heyelandan sonra çıkan haberlerle Türkiye kamuoyuna taşınmasından sonra burada ziyaretçi sayısında önemli derecede artış oldu. Şu anda gezinti fiziki ve çevre şartları olarak çok uygun değil. Bununla ilgili olarak da valilik kaynakları kullanılarak 200 bin lira Güney Kaymakamlığı'na aktarıldı. Kaymakamlık hemen ihale yaparak bir inşaat firmasıyla anlaştı. Özellikle buraya gelen misafirlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak üzere bütün sosyal alanlar burada oluşturulacak."


Demir, şelalede kilit taş ve çevre düzenlemelerinde yapılacağına dikkati çekerek hedeflerinin özellikle ziyaretçi sayısını çok arttığı nisan ayına kadar buradaki çalışmaları tamamlamak olduğunu ifade etti.


Güney Şelalesi'nin 2014 yılında en önemli turizm merkezlerinden biri olması için gayret gösterdiklerini vurgulayan Demir, "Çevre Şehircilik il Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Tabiat Varlıkları Komisyonun çalışmaları ile şelalenin eskisinden daha güzel olacağına inanıyorum. Burada önemli olan buradaki suyun özelliğidir. Bu su Pamukkale'deki travertenlere rengini veren suyun soğuk halidir. 'Keşke yıkılmasaydı' diyoruz ama öncekinden daha güzel olacağına inanıyorum" diye konuştu. 


- Güney Şelalesi


Denizli'nin Güney ilçesindeki şelale, 1993 yılında  İzmir  2 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından 1. derecede doğal SİT alanı, 1994 yılında Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından da tabiat anıtı olarak ilan edilmişti. 13 Mayıs'ta meydana gelen heyelanda 20 metre yükseklikteki kaya blokunun çökmesi üzerine Denizli Valiliği ve Pamukkale Üniversitesi işbirliği ile şelale yaklaşık 100 metre yakınında tekrar oluşturulmuştu.


AA

pus