Deprem az katlı ve müstakil binalara talebi artırdı!

Deprem az katlı ve müstakil binalara talebi artırdı! Deprem az katlı ve müstakil binalara talebi artırdı!

İstanbul'da geçtiğimiz günlerde meydana gelen deprem sonrası şehirde az katlı ve müstakil binalara talep yükseldi. Satın alımlarda ve kiralamalarda özellikle 6-7 yaş ve altı konutlar tercih ediliyor.İnşaat sektörü temsilcileri, Marmara Denizi'nin Silivri açıklarında 26 Eylül'de oluşan deprem sonrasında eski binalarda yaşayanlar başta olmak üzere çok sayıda vatandaşın düşük katlı, müstakil ve yaşı düşük binalara ilgi gösterdiğini kaydetti.

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, 26 Eylül'de vatandaşların deprem gerçeğiyle yüz yüze geldiğini söyledi. Taş, "Son yaşadığımız depremden önce vatandaşlar konut alırken bu konuyla ilgili çok soru sormazlardı ancak artık konut alıcıların ilk sorularından biri 'Bu konut 1999 depreminden önce mi sonra mı yapıldı?' şeklinde." ifadelerini kullandı.

1999 yılı ve öncesinde yapılan binalarda oturanların ciddi şekilde yeni arayışa girdiğini ve mevcut konumdan çıkmak istediğini söyleyen Taş, "Satım alımlarda veya kiralamada vatandaşlar en çok 7 yaş ve altındaki binaları tercih ediyorlar." dedi.

Özellikle deprem konusunda yüksek risk içeren ilçelerde düşük katlı ve 6-7 yaşın altında bulunan binalara ilginin yükseldiğini söyleyen Taş, "Ancak bu ilgi fiyatlara yansımadı. Henüz konut fiyatlarında belirgin artış görmedik. Sadece son döneme kadar fiyat konusunda duyduğumuz eleştirileri artık daha az duyar olduk." ifadelerini kullandı.

Konut kredisinde faizlerin düşmesi ve deprem nedeniyle başka binaya geçmek isteyenlerin sektörü hareketlendirdiğini söyleyen Taş, yıl sonu için bir milyon olan konut satış adedi beklentilerini 1,2 milyon adede çıktığını açıkladı.

Müstakil evlere son yıllarda artış gösteren ilginin deprem sonrası arttığını söyleyen Taş, bu tarz konutların fiyatlarında son bir yılda yüzde 30'lara varan oranlarda artış yaşandığını ortaya çıkardı.

- "Kiralık konut piyasası da normalin üzerinde hareketlendi"

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, son 1-2 ayda kredi faizlerinin düşmesinin ardından konut satışlarının ve emlakçılık sektörünün hareketlendiğini belirtti Aşa, TÜİK rakamlarına göre ipotekli satışlardaki artışın bu hareketliliğin yaşandığını kaydetti.

Deprem sonrası hareketlenme yaşandığını söyleyen Aşa, "Özellikle bina yaşı yüksek olan veya oturduğu konuttan sağlamlık açısından emin olamayan kimseler yeni bir eve taşınmak istiyor. Düşük katlı ve yaşı genç binalara talep arttı ancak bu henüz ilgi düzeyinde. İlerleyen günlerde bunun alım açısından eyleme dönüşeceği kanaatindeyiz." şeklinde konuştu.

İstanbul'da yenilenmesi gereken ciddi bir konut stoğu olduğunu söyleyen Aşa, bu binalarda oturan milyonlarca vatandaşın bulunduğunu, bu kişilerin sektörü hareketlendirmesinin normal olduğunu hatırlattı.

Kiralık konut piyasasıyla 1-2 yıldır hareketlendiğini kaydeden Aşa, deprem sonrası hareketlendiğini kaydetti.

- "Az katlılarda kiralık talebi yüksek"

Tuzla-Pendik Bölgesi Coldwell Banker Alesta Brokerı Emrah Pehlivanoğlu ise kendilerinde daha önce kaydı olan ve satılık ev arayan müşterilerinin kendilerini arayıp yüksek katlı binalarla ilgilenmediklerini kaydetti. Pehlivanoğlu, "Bu kişiler daha az katlı yapılarda konut aradığını belirtiyor. Kiralıkta da benzer bir durum var. Artçılar devam ederse bu talep artacaktır ve kiralarda özellikle yükselmeler görebiliriz." açıklamasında bulundu.

Çekmeköy bölgesinde faaliyette bulunan Coldwell Banker Söz Gayrimenkul Danışmanı Selma Zaim de, az katlı evlerde özellikle kiralık talebinin çok fazla olduğunu belirterek, "Artık bu talebi karşılayamıyoruz. Geçen yıl 5 bin 500 civarında kiralanan evler şu an 7 bin liraya alıcı buluyor. Böyle bir arayış var fakat kiralık olarak arz yok. Satılık evlere olan talebin de zamanla artacağını düşünüyoruz." dedi.

Bahçeşehir Bölgesi Coldwell Banker Dikey Brokerı Burak Özmutafaoğlu da, "Bölgedeki deprem hareketliliğin artması durumunda özellikle 2007 sonrasında yapılan az katlı binalara ve müstakil evlere olan talep oldukça artacaktır. Bu da fiyatları yüzde 10'a yakın yukarı çekecektir. Normalde artık yüksek veya alçak katlı binalarda kalite aynı ama insan psikolojisi bu talebi oluşturuyor." açıklamasında bulundu.

İstanbullular arayışta! İşte depreme dayanıklı evlerin fiyatları!