Deprem sigortası ne işe yarar?

Deprem sigortası ne işe yarar?Depremin yol açtığı zararın karşılanmasını sağlayan bir sigorta ürünü olan zorunlu deprem sigortasının mesken ve işyerlerine yaptırılması gerekiyor. Peki, deprem sigortası ne işe yarar? Deprem sigortası neyi kapsar?


Deprem sigortası ne işe yarar?

Depremin yol açtığı zararın karşılanmasını sağlayan bir sigorta ürünü olan zorunlu deprem sigortasının mesken ve işyerlerine yaptırılması gerekiyor.


Zorunlu Deprem Sigortası'nın süresi bir yıl olup; Sigorta sözleşmesinin her yıl poliçe süresi sona ermeden yenilenmesi gereklidir. Peki, deprem sigortası ne işe yarar?


DASK, Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları, poliçenizde belirtilmiş limitler dahilinde nakit olarak karşılar.


Binanız tamamen ya da kısmi olarak zarar görmüş olsa da teminat altındadır.


Aşağıda belirtilen bina bölümleri, bir arada ya da ayrı olarak teminat kapsamındadır:


Temeller /Ana duvarlar / Bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar /Bahçe duvarları / İstinat duvarları / Tavan ve tabanlar / Merpenler / Asansörler / Sahanlıklar / Koridorlar Çatılar / Bacalar /Yapının yukarıdakilerle benzer nitelikteki tamamlayıcı bölümleri


Bunların dışındaki diğer ortak alanlar için isteğe bağlı olarak sigorta şirketlerinden konut sigorta poliçesi teminatı alınabilir.


Eve veya işyerine DASK poliçesi yaptırmak için, bu sigortayı düzenleyen en yakın sigorta acentesine veya banka şubesine gerekli belgelerle gitmeniz gerekiyor.Deprem sigortası fiyatları 2015!
Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com