27 / 09 / 2022

Devremülk dezavantajları!

Devremülk dezavantajları!

Devremülk dezavantajları arasında yazlık bir eve göre masraflarının fazla olması bulunuyor. Devremülk alımlarında yıllık aidatların da ön plana çıkması tatilciler için bir dezavantaj haline geliyor....
Devremülk dezavantajları!

Eğer satın almak istenilen mülkün tamamı ile kullanımı değil de belirli bir işletim sistemi içerisinde yılın belirli dönemleri kullanım hakkı veriliyor ise, bu sisteme devremülk adı verilir. Devremülk satın alırken devremülk mü yoksa devre tatil mi satın alındığına dikkat etmek gerekiyor. Devre mülk alımında mülkün tapusu kişinin üzerine geçiyor, devre tatillerde ilgili binanın belirli bir süre için kullanımı satılmış oluyor. Dolayısı ile satın almak istediğiniz tatilin kişiye ait bir taşınmaz olarak mı yoksa 20-30 yıl gibi uzun ama belirli bir süre ile kısıtlı olarak sunulan tatil hakkı olarak mı satıldığının araştırılarak durumun öğrenilmesinde büyük fayda bulunuyor.


Devremülk alırken özellikle dikkat edilmesi gereken birçok nokta var. Devremülk hakkı ancak mesken nitelikli kat mülkiyetinde veya müstakil yapılarda kurulabiliyor. Bir yıl içindeki devrelerin tamamı tapu sicilinde gösteriliyor. Bu yüzden devre mülkü satın aldıktan sonra mutlaka tapu sicil kaydına bakmak faydalı olacaktır. Bir devre mülk üzerinde bağdaşan aynı haklar bulunabilir. Yani devre mülk hakkı devir edilebiliyor ve mirasçılara geçebiliyor.


Bir devre mülk satın alacaksınız, alacağınız bu devre mülkün süresi 15 günden daha az olmamalıdır ve de yılın belirli dönemlerine ayrılması gerekmektedir. Devre mülkün asıl sahibi olan kişi de kendisine ait bir süre içinde bu devre mülkü kullanım hakkına sahiptir. Devre mülk hak sahipleri kendilerine ayrılan süre bittiğinde bunu yeni hak sahiplerine devretmeye de mecburdur.


Devremülk dezavantajları!


Görüldüğü gibi devre mülkü satın almaktan öte, bir de satın almadan önce araştırılması gereken bir dönem var. Bunlara dikkat ederek satın aldığınız mülk sizin daha güvenli bir tatil yapmanızda büyük bir yardımcı olacaktır. Tabii ki bunun yanı sıra birçok insan fiyatından dolayı devre mülkleri tercih etmiyor. Devremülk dezavantajları arasında yazlık bir eve göre masraflarının fazla olması bulunuyor. Ayrıca devremülk alımlarında yıllık aidatların da ön plana çıkması tatilciler için bir dezavantaj haline geliyor. 


Bunun yanında devre mülkler konfor açısından daha iyi olabiliyor. Otelcilik hizmetleri, mülklerin sık aralıklarla temizlenmesi ve değişim sistemine üye olması da devre mülklerin artı yönleri arasında sayılabilir. Öte yandan kısa süreli bir tatil planı için bakıldığında yazlık almak ekonomik değildir. Devre mülklerin fiyatları yazlık bir eve ve bulunduğu konuma göre daha pahalı olsa da kısa süreli bir tatil için devre mülkler daha avantajlıdır. Özellikle orta gelir grubunda yer alan insanlar için daha ekonomik bir seçenektir.


Satın alan açısından düşünüldüğünde devre mülkler klasik otel odalarına göre daha üst düzeyde bir tatil geçirme imkanı sunuyor. Devremülklerde değişim sistemi olduğu için bir mülk sahibi istediği zaman farklı yerlerde de tatil yapabiliyor. Ödeme açısından da bakıldığında peşin veya vadeli ödemelerde tapu garantileri bulunuyor. Siz satmadığınız sürece devre mülkünüz ömür boyu sizin ve ailenizin mirası olarak kalıyor.


Çoğu insanın kararsız kaldığı devre mülk konusu 15 günden daha kısa bir zaman dilimi için tatil planlayan insanlar için çok güzel bir sistem. Devremülkler hem bulunduğu sosyal ortam ve çevresi itibari ile hem şehir hayatından uzaklaşmak hem de eşsiz bir tatil yapmak için bir fırsat değeri taşıyor.Devremülk aidatları!
Devremülkün tahliyesi!
Devremülk miras kalır mı?
Devremülk nasıl yönetilir?
Devremülk sahiplerinin görevleri!
Geri Dön