Dikkat! Konut kredilerinde bugünleri arayabiliriz!

Dikkat! Konut kredilerinde bugünleri arayabiliriz!Ev sahibi olmayı hayal edenlerin yakından izlediği konut kredilerinde rüzgâr tersine esmeye başladı. Mart başında yüzde 1,28 olan aylık kredi faizleri 0,20 puandan fazla artarak 1,50'lerin üzerine çıktı.


Albaraka Türk Genel Müdürü Adnan Büyükdeniz, küresel çalkantıdan kaynaklanan bu artışın kalıcı olabileceğini belirterek, "Konut kredilerinde yüzde 1 bu yıl hayal. Hatta faizler, bugünkü seviyenin bile üzerine çıkabilir." dedi.
2007 mali sonuçlarını ve 2008 hedeflerini kamuoyuna duyurmak üzere İstanbul'da basın toplantısı düzenleyen Büyükdeniz, dünyada yaşanan güncel ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. ABD'de başlayan ve tüm finansal piyasaları etkileyen son çalkantının Türkiye'ye henüz yansımadığını dile getiren Büyükdeniz, "Türkiye, bu sefer krize daha hazırlıklı yakalandı. Çünkü 2001 öncesine kıyasla bankacılık sektörünün sermaye yapısı güçlendi ve sektörde iyi bir denetim mekanizması var." tespitinde bulundu.
Dalgalı kurun Türkiye için büyük bir şans olduğunu, kamu maliyesinin iyi bir tablo sunduğunu dile getiren Büyükdeniz, "2008'in çok iyi bir yıl olmasını beklemiyoruz. Ancak olumsuz bir siyasi gelişme yaşanmazsa bu krizi Türkiye hafif atlatır." diye konuştu. Genel Müdür Büyükdeniz, toplam aktiflerde yüzde 32, kredi hacminde de yüzde 31'lik bir artış hedeflediklerini açıkladı. Büyükdeniz, KOBİ bankacılığındaki etkinliklerini artıracaklarını, bireysel bankacılığın bilanço içinde yüzde 10'larda seyreden payını yükselteceklerini ve dış ticaret alanında daha etkin olmayı amaçladıklarını vurguladı. Bireysel bankacılığa bu yıl daha fazla ağırlık vereceklerini anlatan Büyükdeniz, özellikle konut kredilerinde yoğunlaşarak bireysel bankacılığın payını artırmayı planladıklarını ifade etti. Büyükdeniz, tüm kesimleri hedeflediklerini belirterek, "Türkiye'nin yüzde 100'ünü bizim için potansiyel olarak görüyoruz." dedi.
(ZAMAN)