Diyarbakır Bağlar’da kentsel dönüşüm için dev işbirliği!

Diyarbakır Bağlar’da kentsel dönüşüm için dev işbirliği!

Diyarbakır’da kentsel dönüşüme ihtiyaç duyulan bölgelerin başını çeken Bağlar ilçesinde sorunun çözümü için önemli bir adım atıldı. Bağlar ilçe belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile koordineli çalışıp 5 yılda kentsel dönüşümü gerçekleştirecek.


Sahipleri tarafından çeşitli nedenlerden dolayı terk edilmiş ve daha sonra madde bağımlıları başta olmak üzere zararlı alışkanlıkların meskeni haline gelen metruk yapıların bulunduğu Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde vatandaşların kentsel dönüşüm talebi için önemli bir adım atıldı. Yeni Akit Gazetesi'nde yer alan habere göre; Bağlar Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile koordineli çalışıp 5 yıl içinde kentsel dönüşümü gerçekleştirmeyi amaçlıyor. Geçtiğimiz günlerde Bağlar İlçe Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu ve belediye yönetiminin ziyaret edip kentsel dönüşüm için destek istediği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 5 yıl sürecek dönüşüm için Diyarbakır’da ön çalışmalara başladı.

Şehire gelen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı Ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedat Gürgen, Bağlar'da kentsel dönüşüm ihtiyacı olan bölgelerde inceleme yaptıktan sonra Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nu ziyaret etti.

Ziyaret sırasında konuşan Genel Müdür Vedat Gürgen, Bağlar’ın kentsel dönüşüme ihtiyaç duyulan bir bölge olduğunu belirterek belediye ile işbirliği yapıp Diyarbakır’ın bu alanda en fazla geri kalmış bölgesi olan Bağlar’a modern bir görüntü kazandırmak için çalışmalara başladıklarını açıkladı. Gürgen, ”Bağlar’ın ciddi bir dönüşüme ihtiyacı var. Bağlar Belediye Başkanımız bakanlığımızı ziyaret ettiklerinde bu talebi dile getirmişlerdi. Bizler de Diyarbakır’a gelerek bu ihtiyacı yerinde gördük. Bağlar’ın sokaklarını, dönüşüme ihtiyacı olan yerlerini gezdik, inceledik. Belediye bazı yerlerde yıkım çalışması yapıyor, vatandaşların desteğini gözlemledik. Burada bir sorun var. Burası değerli bir yer ama zamanla bu duruma gelmiş, değerini yitirmeye başlamış. Bakanlık olarak belediye ve Bağlar halkının desteğiyle kentsel dönüşümü gerçekleştireceğiz. Bağlar’da yaşayan vatandaşlarımız bu görüntüleri hak etmiyor. Belediye ile beraber yapacağımız çalışmalarla 5 yıl sonra modern ve vatandaşlarımızın hak ettiği görüntüye kavuşturmak istiyoruz. Bunu hep birlikte başaracağız” diye konuştu.

Bağlar İlçe Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na kentsel dönüşüm için verdikleri desteklerden dolayı teşekkürlerini iletti. Beyoğlu, "Genel müdürümüz ve bakanlık heyetimiz kentsel dönüşüme ihtiyaç duyulan bölgeleri bizzat ziyaret ederek tespitlerde bulundu. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Bakanlığımızla güzel bir dayanışma örneği sergileyerek vatandaşlarımızın desteğiyle Bağlar’a hak ettiği hizmetleri kazandırmak istiyoruz” açıklamasında bulundu.