Diyarbakır Bağlar'da kentsel dönüşüm sevinci!

Diyarbakır Bağlar'da kentsel dönüşüm sevinci! Diyarbakır Bağlar'da kentsel dönüşüm sevinci!

Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesindeki "riskli alan" ilan edilen 53 dönümlük alanın "kentsel dönüşüm" kapsamına alınması büyük sevinçle karşılandı.Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, Diyarbakır Bağlar ilçesi Kaynartepe Mahallesi sınırları içerisindeki belirlenen bölge, "riskli alan" ilan edildi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, kararın ardından mahalle sakinleri, projeyle binalarının yenilenip, modern bir görünüme kavuşacak olmasının sevincini yaşıyor.

Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, sokakların çok dar olması sebebiyle olası bir depremde mahalledeki bazı sokaklara ambulans ve itfaiye araçlarının giremeyeceğini söyledi.

Bölgede çok sayıda metruk binanın da bulunduğuna değinen  Beyoğlu, "18 ayda 250 metruk yapıyı yıktık. Aynı zamanda bu metruk yapılar ciddi bir tehlike arz ediyordu. O metruk binaları yıktık, temizledik, çocuklarımıza park olarak değerlendireceğiz." diye konuştu.

Kentsel dönüşüm projesiyle ilçenin hak ettiği yeniliğe kavuşacağını dile getiren Beyoğlu, "Bağlar, Türkiye'de kentsel dönüşümü hak eden ilk yerlerden biridir." dedi.

Dönüşümün yapılacağı alanla ilgili konuşan Beyoğlu, şunları dile getirdi:

"İlk etapta 53 bin metrekarelik ve 1354 yapının olduğu yerde kentsel dönüşüm başlatılacak. Eski Bağlar'ın yerine yolları, parkları, kültürel ve spor alanlarıyla, çocukların oyun yerleriyle modern bir Bağlar gelecek. Tabii bu 1-2 yıl zarfında olmayacak. Devlet buna el attı, bu devam edecek. Belki 5, belki de 10 yılda bitecek ama sonunda Bağlar hak ettiği güzelliğe kavuşacak. 250 bin insanın yaşadığı eski Bağlar'da çocuklar için park alanı yoktu. Dolayısıyla böyle bir yerde elbette ki sıkıntı olur. Kentsel dönüşümle modern bir şehir kurulacak ve halkımız da hak ettiği değeri alacak."

- "Yeni bir Bağlar ortaya çıkacak"

Kaynartepe Mahalle Muhtarı İlhami Altun da çarpık yapılaşmadan ihtiyaç halinde ambulans, itfaiye ve polis araçlarının istenilen yere ulaşmada zorlandığını söyleyerek, şöyle konuştu:

"Ambulans giremediği için hastayı diğer sokağa taşımak zorunda kalıyorduk. Bu tür sorunlarımız çoktu şimdiye kadar. İnşallah bunların hepsi kentsel dönüşümle beraber gidecek. Ne kadar erken biterse halk o kadar çabuk sevinir."

Dönüşümle parklar inşa edileceğini, okul ve cami çevresinin daha temiz olacağını belirten Altun, "Yeni bir Bağlar ortaya çıkacak. Şu anki projeye göre çok güzel bir ilçe ortaya çıkacak. Tabii ki bu da Sayın Cumhurbaşkanımızın sayesinde olacak. Allah kendilerinden razı olsun. Yeni gelen valimizin çok çabası var." diye konuştu.

Altun, "Mahalleliler adına sayın Cumhurbaşkanımıza da teşekkür ediyorum. Bu müjdeyle bizi sevindirdi. Ne kadar erken olsa o kadar seviniriz." şeklinde konuştu.

Mahalle sakini Mehmet Kaya ise kentsel dönüşümün olmasını çok istediklerini belirtti.

Hiçbir şekilde sosyal alanlardan yararlanamadıklarını, bundan dolayı kararı olumlu karşıladıklarını belirten Kaya, "Bu karardan dolayı Cumhurbaşkanımıza ve Belediye Başkanımıza da teşekkür ediyorum. Kendisi başkan seçildiğinden beri en az 20 sefer esnafımızı ziyaret etti. Biz daha önce inanmıyorduk böyle bir kentsel dönüşüme fakat sonradan gördük ki belediye başkanı çaba sarf etti ve başardı." dedi.

Diyarbakır Bağlar için riskli alan kararı!