Doğanlar Kilisesi yeniden doğdu!

Doğanlar Kilisesi yeniden doğdu!

İzmir Doğanlar Kilisesi yeniden doğdu. Kentteki tarihi yapıları ayağa kaldıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, harabe haline dönen Bornova’da yer alan Doğanlar Kilisesi’ni restore ederek ayağa kaldırdı.


Geçmişi 8500 yıl öncesine uzanan ve pek çok medeniyete ev sahipliği yapan İzmir’de, duvarlar arasında kalan, dar sokaklara sıkışan köklü tarihi gün yüzüne çıkarabilmek için yoğun çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi önderliğinde yürütülen son çalışmalarda, bir çok yeri yıkılmış durumda olan Doğanlar Kilisesi ayağa kaldırıldı. 19. yüzyıldan kalma, tek nefli (*), üçgen alınlıklı küçük bir kilise olan bu tarihi yapı, semt merkezi olarak kullanılacak.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Bornova Doğanlar Köyü’nde yer alan Doğanlar Kilisesi’nin restorasyonu için hazırlanan projeler  İzmir  1 No’lu Kültür ve Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanmıştı.  Proje çerçevesinde güçlendirmesi yapılan ve adeta yeniden yaratılan Doğanlar Kilisesi'ne kullanımına uygun olarak mutfak ve tuvalet bölümleri de yapıldı. Oturma grupları konularak yaşayan bir merkez olması hedeflenen kilisenin çevre düzenlemesi önümüzdeki günlerde tamamlanacak.

Büyükşehir Belediyesi, "hoşgörü" ve "farklı inançlara saygı" vizyonu çerçevesinde daha önce de Emir Sultan Türbesi, Beith Hillel Sinagogu ve Ayavukla Kilisesi'ni yenileyerek kente kazandırmıştı.


Uzun süredir atıl durumdaydı

19.yüzyılın ikinci yarısında inşaa edildiği düşünülen ve Doğanlar’daki küçük bir Rum cemaatine hizmet veren kilise, Rum Ortadoks kiliselerinin biçimselliğine sahip. Şapel uzun bir süre marangozhane olarak kullanılmış ve büyük tahribata uğramış.

İzmir’in tarihin farklı evrelerinde her kültüre, her inanca, her dile kapısını açan bir kent olduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “İzmir, farklılığını zenginlik olarak algılayıp bu yönde hoşgörü içinde yaşayan insanların kenti. Biz de kentimizin bu özelliğini pekiştirecek şekilde türbeden kiliseye kadar pek çok yapıyı restore ederek ve orijinal hallerini koruyarak kent kültürü açısından tekrar ayağa kaldırmaya yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.


İzmir Belediyesi