Doğu Karadeniz'e 2 bin dekarlık bahçe kurulacak!

Doğu Karadeniz'e 2 bin dekarlık bahçe kurulacak! Doğu Karadeniz'e 2 bin dekarlık bahçe kurulacak!

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM), 2019'a kadar Doğu Karadeniz başta olmak üzere çeşitli yörelerde 2 bin dekar mavi yemiş bahçesi kuracak.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Orman Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan eylem planı çerçevesinde Karadeniz'de 2019 yılına kadar birçok alanda mavi yemiş bahçeleri tesis edileceğini bildirdi. Eroğlu, Karadeniz tarımında ürün çeşitliliğinin artırılmasına yönelik eylem planına ilişkin yaptığı değerlendirmede, yurt dışında ‘blueberry' olarak bilinen ‘yaban mersini' meyvesinin Türkiye'de ‘mavi yemiş', ‘ligarba', ‘ayı üzümü', ‘morsivit', ‘çalı çileği' ve ‘Trabzon çayı' gibi isimlerle tanındığını belirtti.


Mavi yemişle ilgili eylem planı çerçevesinde üreticilerin daha fazla gelir elde etmesi ve köylülerin refah düzeyinin üst seviyelere çıkarılmasının amaçlandığını vurgulayan Eroğlu, “Hazırladığımız bu eylem planı ile bu yıl 60 dekar, 2017'de 240 dekar, 2018'de 550 dekar ve 2019'da bin 150 dekar olmak üzere toplam 2 bin dekar alanda örnek mavi yemiş bahçeleri tesis edeceğiz.” dedi. Trabzon ve Rize'deki fidanlıklarda 400 bin mavi yemiş fidanı üreteceklerini anlatan Eroğlu, bahse konu üretimden 120 bin fidanın yöre halkına dağıtılacağını kaydetti. Doğal alanlarda bulunan potansiyelin de tespit edileceğini vurgulayan Eroğlu, Artvin, Giresun, Ordu, Rize ve Trabzon'da mevcut tabii mavi yemiş sahalarının rehabilitasyonunu da yapacaklarını söyledi. Zaman

pus