03 / 12 / 2022

Dolar rekor kırınca yine "40 TL olacak" denmeye başladı ama analistler gerçek rakamı açıkladı

Dolar rekor kırınca yine

Dolar bugün rekor kırarak18.41 seviyelerine oturdu. Dolardaki bu dalgalanmanın ardından yine 40 TL olacağı iddiası ortaya atılmaya başlandı. Fakat analistler böyle düşünmüyor. Gelin analistlerin tahminlerine birlikte göz atalım.Amerikan Merkez Bankası'nın faiz artırması, Türkiye Merkez Bankası'nın ise faiz düşürmesiyle birlikte dolar bir anda tarihi zirveyi gördü. Doların tarihi zirveyi görmesiyle birlikte yeniden doların 40 TL olacağına yönelik iddialar ortaya atılmaya başlandı. İşte burada da analistler devreye girdi. 

ÖNCE DOLARDAKİ GELİŞMELERE BAKALIM

Analistlerin değerlendirmelerinden önce dolardaki gelişmelere bakmamız gerekiyor. Dolar endeksi, gelişmiş ülke merkez bankalarının artan enflasyonist baskılar karşısında agresif faiz artırımlarına devam edeceği beklentileriyle

20 yıl sonra tekrar 112 seviyesini üzerini gördü.Gelişmiş ülke merkez bankalarının artan enflasyonist baskılar karşısında agresif faiz artırımlarına devam edeceği beklentileri ile resesyon endişeleri derinleşirken, bu durum küresel çapta dolar talebinin güçlenmesine neden oluyor.
 
Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Geri Dön