28 / 05 / 2022

Dünyanın en büyük ev tekstili fuarı Heimtextil devam ediyor!

Dünyanın en büyük ev tekstili fuarı Heimtextil devam ediyor!

Almanya'nın Frankfurt kentinde düzenlenen ve dünyanın en büyük ev tekstili fuarı olarak kabul edilen Heimtextil Fuarı'nın ikinci gününde, dünyanın önde gelen tekstil ve ev tekstili üreticileri yeni ürünlerini pazarlama imkanı buluyor...
Almanya'nın Frankfurt kentinde düzenlenen ve dünyanın en büyük ev tekstili fuarı olarak kabul edilen Heimtextil Fuarı'nın ikinci gününde, dünyanın önde gelen tekstil ve ev tekstili üreticileri yeni ürünlerini pazarlama imkanı buluyor. 61 ülkeden 2 bin 718 firmanın stant açtığı Heimtextil Fuarı'nda Türkiye 164 firmayla temsil ediliyor.


Fuara katılan Denizli İhracatçılar Birliği (DİB) Başkanı Süleyman Kocasert, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yirmi yıldır bu fuara katıldığını söyleyerek, "Artık ürettiğimiz her şeyi getirip burada pazarlamaya çalışmıyoruz, hikayesi olan ürünlerle farklı kulvarlarda yol alıyoruz. 2023 hedeflerine ulaşmak için inovatif ürünler üretmeliyiz" dedi. DİB Başkanı Kocasert, "Avrupalı üreticilerle yarışıyoruz, insanlarımızın yüzü gülüyor, burdan Bereketli kazançlarla döneceğiz" dedi.


Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Necdet Özer ise Denizli'nin katma değeri yüksek ürünlerle Heimtextil Fuarı'nda görücüye çıktığını ifade ederek, "Geçen yıl ihracatını en fazla artan ikinci il olduk. Çin, Hindistan ve Pakistan gibi ülkeler artık bizimle rekabet edemiyor, bizim müşterimiz oldular" dedi. 


Denizli'nin artık fason üretimden kendi markasının taşıyan ürünlere geçtiğini söyleyerek, "Dünya otellerinde, 'Denizli' etiketli havlu ve bornozları görmek mümkün. ABD, AB Ortadoğu, Uzakdoğu, Orta Asya ve Körfez olmak üzere 174 ülkeye ihracat yapıyoruz" şeklinde konuştu.


Fuara üçüncü kez katıldığın ifade eden Denizli Valisi Abdülkadir Demir, başarılı bir yılı geride bıraktıklarının altını çizerek, "Denizli ihracat yoğunluklu bir şehir. Denizli fuarda 41 firma ile temsil ediliyor. İşadamlarımız daha avantajlı kontratlar yapmak için çalışıyor" diye konuştu. Vali Demir, fuarın hem dünya piyasalarının durumunu hem de diğer şehirlerimizdeki üreticilerin geldiği noktayı görme aşısından önemli bir buluşma noktası olarak gördüğünü ifade etti.


 Heimtextil Fuar'ının Türkiye için büyük bir nimet olduğunu belirten işadamı Cemalettin Sarar, geçen yılın çok iyi geçtiğini söyledi. Sarar, "Türkiye olarak tekstilde ve ev tekstilinde bir numarayız ve birinci ligde oynuyoruz. Uzakdoğu, Çin ve Hindistan'dan hiç bir korkumuz yok. Dünyanın beş kıtasına ihracat yapıyoruz, İtalyanlar, Almanlar, Fransızlarla dünya pazarlarında yarışıyoruz" dedi. Fuarı gezdiğini ve Türkiye'nin çok iyi temsil edildiğini gördüğünü ifade eden işadamı Sarar, "Stantlara bakıp arkadaşları canı yürekten kutladım. Bu işlerin, döviz, bereket ve işgücü olarak geri dönmesini diliyorum"dedi.


İşadamı Zafer Katrancı da, özellikle havlu ve bornozda Denizli'nin Avrupa'nın marka şehri olduğunun tescillendiğini söyledi. 23 yıldır firma olarak fuara katıldığını katılını ifade eden Katrancı, "Türkiye'den katılımcı sayısı çok azdı. Denizli firmaları, önce on sekiz metrekarelik küçük sergi alanlarından başlayarak sonra altmış şimdi de yüzle ifade edilen metrekarelere geldi. Denizli burada rüşdünü ispat etmiştir. İşler iyi gidiyor, bu fuar da bunu teyit ediyor" diye konuştu. 


AA