10 / 08 / 2022

Ebru Özdemir: İnşaat sektörü dijital dönüşüm içinde!

Ebru Özdemir: İnşaat sektörü dijital dönüşüm içinde!

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, yaptığı açıklamada temiz enerjiye yönelik finansmanın en yüksek altyapı önceliği olduğunu dile getirerek COVID-19 salgını sonrası yeni inşaat ve altyapı projelerinin çevre ve sosyal endişeleri gidererek daha temiz ve adil olacağını belirtti.Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) "2021 Davos Gündemi" toplantıları kapsamında çevrim içi ortamda "Reel ekonominin öncülük ettiği toparlanmayı hızlandırmak" konulu panel gerçekleştirildi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, panelde gerçekleştirdiği konuşmada, inşaat sektörünün dijital dönüşüm içinde olduğuna dikkati çekerek, kentten ayrılıp kırsal kesimde yaşama trendinin sektörü etkileyeceğine değindi.

COVID-19 salgını sonrası yeni inşaat ve altyapı projelerinin çevre ve sosyal endişeleri gidererek daha temiz ve adil olacağını belirten Özdemir, gelecekte projelerin şoklara ve salgınlara karşı daha dayanıklı olacağını dile getirdi.

Ebru Özdemir: İnşaat sektörü dijital dönüşüm içinde!

-“Altyapı ve inşaat sektörü toparlanmaya ivme kazandırdı”

Ebru Özdemir, altyapı ve inşaat sektörünün en büyük sektörler olduğunu ve birçok sektörü etkilediği için ekonomik toparlanmaya ivme kazandırdığını söyledi.

Kovid-19 salgınının Afrika’yı önemli ölçüde etkilediğini söyleyen Ebru Özdemir, “Salgın gelişmekte olan ülkelerin kalkınmalarını etkiledi. Salgının sebep olduğu bu zorluklara karşı küresel bir iş birliği gerekiyor.” dedi.

Altyapı ve inşaat sektörünün istihdam potansiyeline değinen Ebru Özdemir, “Sektör kısa dönemde direkt olarak binlerce istihdam oluşturabilir ve uzun dönemde ise dolaylı olarak binlerce istihdam sağlayabilir.” diye konuştu.

Ebru Özdemir, dünyada yerinden edilmiş insan sayısının 70 milyonu geçtiğini dile getirerek, “Salgın sonrası ekonomik toparlanmada herkes için istihdam önemli olacak. Burada sektörün sunacağı çok şey olacak.” dedi.

Ebru Özdemir: İnşaat sektörü dijital dönüşüm içinde!

- “Sektörü teşvik etmek için daha yaratıcı yollar bulmalıyız”

ABD'nin 46'ncı Başkanı Joe Biden'ın “Kovid-19 salgınıyla mücadele” ve “altyapı yatırımlarını artırma“ hedefini anımsatarak, “Her hükümet ekonomik büyümeyi teşvik etmek istiyor. Bunun için altyapı projelerine yatırım yapmanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Geçen yıl tasarruflar artarak büyüdü. Büyük bir tasarruf havuzu oluştu. Buradaki soru bu tasarruflar kamu yatırımlarına veya kamu harcamalarına nasıl transfer edilir.” diye konuştu.

Küresel olarak 10 trilyon dolar inşaatla ilgili harcama bulunduğunu dile getiren Ebru Özdemir, bunun da küresel GSYH’nin yüzde 1,3’üne denk geldiğini söyledi.

Ebru Özdemir, “Bu pay inşaat ve altyapı sektörünü küresel ekonomide en büyük sektör yapıyor. Ekonomiye katkısını, altyapıya sosyal, kamu ve çevre endişelerini dikkate alarak sektörü teşvik etmek için daha yaratıcı yollar bulmalıyız.” dedi.

 

İnşaatta potansiyel Afrika ve Ortadoğu'da!