Ebubekir Efendi'nin mezarının bulunduğu arazinin satışına iptal!

Ebubekir Efendi'nin mezarının bulunduğu arazinin satışına iptal! Ebubekir Efendi'nin mezarının bulunduğu arazinin satışına iptal!

Ebubekir Efendi'nin mezarının bulunduğu arazinin satışı, Güney Afrikalı Müslümanların ve toprak sahibi bazı aile üyelerinin tepki göstermesi nedeniyle iptal edildi.Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Güney Afrika’da Osmanlı alimi Ebubekir Efendi'nin mezarının yer aldığı arazinin satışı, toplumdan gelen tepki sebebiyle iptal edildi.

Güney Afrika’nın turizm kenti Cape Town’un en görkemli yerlerinden birinde yer alan arazi, toprak sahipleri tarafından yaklaşık 7 milyon TL'ye açık arttırma ile satışa çıkarıldı.

Güney Afrikalı Müslümanların ve toprak sahibi bazı aile üyelerinin arazinin satışına büyük tepki göstermesi sonucunda satışı organize eden firma açık arttırmayı iptal etti.

Satışı organize eden Cleramart Açık Arttırma Firması'nın yaptığı açıklamada, “Şirketimiz, Güney Afrika’nın en eski Müslüman mezarlığının içinde bulunduğu arazinin satışının yapılacağı açık arttırmayı toplumdaki hassasiyetten dolayı iptal etmiştir.” ifadesi yer aldı.

Açıklamayı gerçekleştiren şirket direktörü Andrew Koch, arazinin tarihi önemi ve toprak sahibi olan aile içindeki anlaşmazlıktan habersiz olduklarını belirterek “Şirketimizin, Güney Afrika tarihi açısından önemli kişilerin bulunduğu bir mezarlığın satışını gerçekleştirmesi mümkün değildir.” dedi.

⁃ Ebubekir Efendinin torunundan Türkiye'ye çağrı

Anadolu Ajansı muhabirine açıklamalar yapan Ebubekir Efendinin Cape Town’da yaşayan torunu Zobri Efendi, böyle bir satışın yapılmasının ülke tarihine saygısızlık olmasının yanı sıra toplumda da asla kabul görmeyeceğini belirtti.

Mezarlık içerisinde dedesi Ebubekir Efendinin yanı sıra Tuan Guru gibi ülkede İslam'ın yayılmasına öncülük eden tarihi bir kişiliğin de mezarının olduğunu söyleyen Zobri Efendi, “Böyle bir satışın yapılmaya çalışılması toplumda büyük bir öfkeye neden oldu. Tarihi kişilerin yer aldığı bir alan mal gibi satılamaz üstelik bu alan tarihi sit alanı. Buraya hep beraber sahip çıkmalıyız.” diye konuştu.

Daha önceden de bu tür satış girişimlerin olduğunu söyleyen Efendi, “Daha önceki satış girişimleri de bu seferki gibi engellendi fakat bu engellemeler kesin çözüm değil. Türkiye bu konunun çözümü için girişimlerde bulunmalı. Çünkü burada Güney Afrika’nın olduğu kadar Türkiye’nin tarihide bulunuyor.” dedi.