Ekspertiz raporu nasıl alınır?

Ekspertiz raporu nasıl alınır?Ekspertiz raporu nasıl alınır?: Tüketicinin veya kredi kuruluşunun belirlediği eksperler, gayrimenkulü detaylı olarak incelemeye alıyor. İnceleme kapsamında gayrimenkulün inşaat maliyeti, yer aldığı bölge, konum, metrekare gibi hususlara dikkat ediliyor..Ekspertiz raporu nasıl alınır?


Kredi kullanarak konut sahibi olmak istiyorsanız bankaya başvuru yapıldığında uzman bir eksper tarafından konutun değer tespitinin yapılması isteniyor. Çünkü banka vereceği konut kredisinin miktarına bu rapor sonucunda karar veriyor. 


Konut ekspertizini yapacak olan eksperlerin görevi gayrimenkulü değerlendirerek kredi kuruluşu için bir pazar fiyatı belirlenmesine yardımcı olmaktır. Genellikle bankalar konut ekspertizini yapacak eksperleri kendi seçiyor. Çünkü eksperlerin belirlediği değer son kararda büyük önem taşıyor. Konut ekspertiz raporu nasıl alınır? diye merak ediyorsanız işte yanıtı:


Konut ekspertiz raporu nasıl alınır?


Tüketicinin veya kredi kuruluşunun belirlediği eksperler, gayrimenkulü detaylı olarak incelemeye alıyor. İnceleme kapsamında gayrimenkulün inşaat maliyeti, yer aldığı bölge, konum, metrekare gibi hususlara dikkat ediliyor. Daha sonra ipotek, şerh, irtifak hakları gibi durumlar olup olmadığı ilgili tapu dairesince araştırılıyor.


Ayrıca, raporda gayrimenkulun değerini düşürebilecek olası ihtimaller de listeleniyor. Değer tespitinde emsal olarak alınan diğer gayrimenkullere ilişkin bilgiler ile o bölgedeki tüm konut pazarı ile ilgili genel bir değerlendirmeye de yer veriliyor.


Raporda gayrimenkulün türü ve inşaatın özelliklerine de yer verildikten sonra ilgili belediyede söz konusu gayrimenkulün ruhsatı, varsa tutanakları incelenerek hazırlık süreci tamamlanmış oluyor.


Rapor kontrol edilip, ilgili kredi kuruluşuna gönderiliyor. Son olarak kredi kuruluşunca baz alınan rapor ile yapılan inceleme sonucunda onaylanan kredi miktarı müşteriye veriliyor.Gayrimenkul satın alırken bunlara dikkat edin!
Gayrimenkul değerleme yöntemleri!
Konut ekspertiz raporu geçerlilik süresi!
Ev ekspertiz raporu nedir?Nagihan AKDAŞ/Emlakkulisi.com