Elazığ'da 2 bin 500 deprem konutu tamamlandı!

Elazığ'da 2 bin 500 deprem konutu tamamlandı!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir'de "19 bin 500 konuttan 2 bin 500 konutu tamamladık ve teslime hazır hale getirdik" dedi.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, temasları kapsamında geldiği Elazığ'da depremzedeler için Akçakiraz, Yazıkonak ve Karşıyaka mahallelerinde inşası tamamlanan konutlarda incelemeler yaparak yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere beraberinde Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut ile Elazığ'a gelen Bakan Kurum, merkezi Sivrice ilçesi olan, 24 Ocak'ta meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde evleri yıkılan veya ağır hasar gören depremzedeler için Akçakiraz, Yazıkonak ve Karşıyaka mahallelerinde inşası bitirilen konutları dolaştı. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; örnek daireleri inceleyen Kurum, yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Kurum mahalle muhtarları ve vatandaşlarla da görüştü ve taleplerini dinledi. Yazıkonak Mahallesi'ndeki  TOKİ  konutlarının bulunduğu alandaki halı saha ve oyun parkurlarında incelemelerde bulunan Kurum, burada futbol oynayan çocuklara bir süre eşlik etti, onlara çeşitli hediyeler verdi.

- 19 bin 500 konuttan 2 bin 500'ünü tamamladık, teslime hazır hale getirdik"

Kurum, Karşıyaka Mahallesi'ndeki incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutladığını dile getirdi. 

Bir ülkenin gelişmesi ve kalkınması için eğitim seviyesinin de o derece iyi olması gerektiğine işaret eden Kurum, "Dünyanın ilk ekonomisi arasına girme hedefiyle yola çıktık. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu hedef doğrultusunda çalışmalarımızı yürütüyoruz" dedi.

Kurum, Elazığ'da bu yılın başında yaşanan depremle ilgili, hem Elazığ hem de Malatya'da hissedilen deprem çerçevesinde hızlı bir şekilde çalışmaları başlattıklarına vurgu yaptı.

"Dün Elazığ için seferber olmuştuk. Bugün de  İzmir  için tüm Türkiye tek yürek olmak suretiyle, yaralarını sarmak için var gücümüzle tüm çalışmaları yapma gayreti içerisine girdik." diyen Kurum, şunları kaydetti:

"O gün vatandaşlarımıza, 'Bir yıl bitmeden konutlarımızı etaplar halinde teslim edeceğiz' sözünü vermiştik. İnşallah sağlam, güvenli, her türlü sosyal alt yapısı ve donatısı olan projeleri vatandaşlarımıza teslim etmek suretiyle Elazığ ve Malatya'daki yaşam kalitesini yükseltecek adımları atacağımızın sözünü vermiştik. Bugün bu sözleri tutmanın gururu ve mutluluğu içerisindeyiz.  O gün enkaz altında yakınlarını bekleyen vatandaşlarımızın, annelerimizin, ablalarımızın, kardeşlerimizin bugün sağlam evlerindeki mutluluklarına şahit oluyoruz. Elazığ'da 19 bin 500 konuttan 2 bin 500 konutu tamamladık ve teslime hazır hale getirdik. Yıl sonuna kadar 8 bin konutu bitireceğimizi ve etaplar halinde de diğer konutları tamamlamak suretiyle Elazığ tarihinin ve Türkiye'nin en büyük kentsel ve deprem dönüşümünü gerçekleştireceğimizi ifade etmiştik. İnşallah etaplar halinde okulları, camileri, yeşil alanları, oyun alanlarıyla Elazığ'daki ve Malatya'daki konutlarımızı afetzede vatandaşlarımıza teslim ediyor olacağız."

- "Hızlı bir şekilde yaralarımızı saracağız"

Gazetecilerin, "8 bin konut yıl sonuna kadar yetişecek mi?" sorusu üzerine Kurum, binalarda hasar tespiti yaparken bir taraftan da yeni projelerin yapım çalışmasını başlattıklarını belirterek, vatandaşların mevcut hakları çerçevesinde planlanan projelerin uygulandığını dile getirdi.

Murat Kurum, Elazığ'da Mustafapaşa, Abdullahpaşa ve Rüstempaşa mahallelerindeki vatandaşlara dükkanlarıyla ilgili yerinde dönüşüm yaptıklarına değinerek önemli olduğunu vurguladı

Mustafapaşa, Rüstempaşa, Karşıyaka ve Abdullahpaşa'da yerinde, vatandaşı komşusundan, mahalledeki arkadaşından ayırmayacak şekilde proje yaptıklarını kaydeden Bakan Kurum, "Vatandaşlarımızın mevcut hakları ne ise bu çerçevede gereken tüm çalışmalar yapılmakta. 3 artı 1 ve 2 artı 1 dairesi olana olduğu şekilde hatta rezerv alanında fazla konut üretmek suretiyle vatandaşımıza destek olacak adımları atacağımızı da söyledik. İnşallah o adımları da atmak suretiyle burada hızlı bir şekilde yaralarımızı saracağız. Yıl sonuna kadar 8 bin konutu bitirmeyi planlıyoruz. Bir aksilik çıkmazsa 8 bin konutu söz verdiğimiz gibi vatandaşlarımıza teslim ediyor olacağız" açıklamasında bulundu.

- "İstiyoruz ki Elazığ'daki tüm yapı stoku sağlam ve güvenli hale gelsin"

Kurum, "Orta hasarlı binalarla ilgili bir gelişme var mı?" sorusunu şu şekilde cevapladı: 

"Orta hasarlı binalarla ilgili AFAD'ın 2 yıl ödemesiz 8 yıl sıfır faizli kredisi var. Kentsel dönüşüm alanı ilan etmemiz suretiyle de bu süreci Elazığ Belediye Başkanımız yürütmekte. Bu alanda talep eden vatandaşlara vergi, resim, harç muafiyeti vererek hem belediyemizin hem Bakanlığımızın maddi ve teknik olarak her türlü desteğini veriyor olacağız. İstiyoruz ki, Elazığ'daki tüm yapı stoku sağlam ve güvenli hale gelsin. İnşallah 2023, 2053 ve 2071'e giden yolda Elazığ'ımızı bölgenin cazibe merkezi haline getirecek adımları hep birlikte atacağız."

Kurum, tamamlanan konutların tesliminin bir hafta 10 gün içerisinde başlayacağını, konutların etaplar halinde teslim edileceğini açıkladı. 

Kurum'a ziyaretlerinde Vali Erkaya Yırık, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, AK Parti Elazığ milletvekilleri Metin Bulut, Sermin Balık, Zülfü Demirbağ da eşlik etti.

Elazığ ve Malatya'da deprem evleri teslim edildi!