Elazığ'da 8 bininci deprem konutu teslim edilecek!

Elazığ'da 8 bininci deprem konutu teslim edilecek!

24 Ocak 2020'de meydana gelen depremde yıkılan evlerin yerine inşa edilen deprem konutlarının 8 bininci bugün hak sahiplerine teslim ediliyor. Elazığ'da depremzedeler için yapılan 8 bininci konutun anahtarı bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı törenle hak sahibine teslim edilecek.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; merkez üssü Sivrice ilçesi olan, 24 Ocak 2020'de meydana gelen, 41 kişinin hayatını kaybettiği 6,8 büyüklüğündeki depremde binlerce evin ağır hasar gördüğü Elazığ'da, depremzedelerin konut ihtiyacını karşılamak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinesinde  TOKİ  tarafından yapımına başlanan 20 bin 118 konuttan 8 bini tamamlandı. 

Depremin 1. yılını yeni konutlarında karşıladılar

İnşası biten 8 bin konuttan 3 bin 310'u, Elazığ İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce hak sahipliği süreci tamamlanan depremzedelere, Elazığ Valiliği koordinesinde gerçekleştirilen kura çekimi ile teslim edildi. 

Teslim edilen konutlarında yaşamaya başlayan depremzedeler, depremin 1. yılını yeni konutlarında karşıladı.

Depremzede aileler, içerisinde okul, iş yeri, cami, fırın, dinlenme alanları, çocuk oyun parkları, spor tesisleri, yürüyüş ve bisiklet yollarının bulunduğu, yöresel mimarinin izlerini taşıyan ve çevre düzenlemesiyle dikkati çeken konutlarda hayatlarına devam ediyor.

Elazığ

8 bininci konutun anahtarını hak sahibine Cumhurbaşkanı teslim edecek 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı törenle 8 bininci konutun anahtarı da bugün hak sahibine teslim edilecek. 

Diğer konutların da etaplar halinde hak sahibi depremzedelere teslim edilecek. 

Kırsalda 1015 çelik konstrüksiyon konut projesi 

Kırsaldaki depremzedelerin de yaralarını sarmak için çalışma yürüten TOKİ, Baskil, Sivrice ve Maden ilçeleri ile merkeze bağlı toplam 300 köyde, 4 etap şeklinde ihalesi yapılan ve yüzde 20'sinin inşası tamamlanma noktasına gelen 1015 çelik konstrüksiyonlu konut projesi hayata geçirdi. 

Elazığ

35 yeni okul inşa ediliyor

Hasar gören okulların yerine ise Milli Eğitim Bakanlığı koordinesinde hayırsever firmaların katkılarıyla 11 okulun, devlet eliyle ise yaklaşık 150 milyon liralık yatırımla merkez ve ilçelerde 24 okulun yapımı için çalışmalar devam ediyor. Depremde hasar gören 12 okulda da 26 milyon 676 bin liralık maliyetle güçlendirme çalışması devam ediyor.


Elazığ deprem konutlarında son durum ne?