09 / 08 / 2022

Elazığ’da büyük bir kentsel dönüşüm projesi geliştiriyoruz!

Elazığ’da büyük bir kentsel dönüşüm projesi geliştiriyoruz!

Elazığ'da meydana gelen deprem sonrası bölgede kentsel dönüşüm çalışmalarına başlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ'da depremzedeler ile bir araya geldi. Kurum bölgede yapacakları çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu...Elazığ'da meydana gelen 6.8 şiddetindeki deprem sonrası Murat Kurum, Abdullah Paşa Mahallesi'ndeki bir düğün salonunda depremzede ailelerle bir araya geldi. Kurum; " Hazine mülkiyetlerini belediye üzerinden uygun şartlarda sizlere vereceğiz. İsterseniz bu alanlardaki vatandaşlarımız kendileri bir müteahhitle anlaşıp bunu da yapabilecek" dedi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Murat Kurum Elazığ'da depremzedeler ile bir araya geldi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ'daki depremde zarar görenler için uygulayacakları projeleri anlatırken, "Hazine mülkiyetlerini belediye üzerinden uygun şartlarda sizlere vereceğiz. İsterseniz bu alanlardaki vatandaşlarımız kendileri bir müteahhitle anlaşıp bunu da yapabilecek." dedi.

Depremzedelerin acılarına ortak olduklarını dile getiren Kurum, yaraları sarmak için projeleri hızla gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Bir taraftan hasar tespitlerini yaptıklarını, bir taraftan ağır hasarlı binaların yıkım süreçlerini başlattıklarını aktaran Kurum, konteyner kentlerin kurulum çalışmalarının da sürdüğünü ifade etti.

Murat Kurum, vatandaşın gıda, barınma, ısınma ihtiyaçlarına ilişkin süreci birebir takip ettiklerini söyleyerek, "Şu ana kadar hiçbir eksiklik yaşatmamaya çalıştık. Tabi ki her şey çok iyi olmuş diyemeyiz ama elimizden gelenin en iyisini yapmaya gayret gösterdik. Bundan sonra da aynı anlayışla Elazığ'ımızın, Malatya'mızın yanında olacağız. Onların sevinciyle sevineceğiz, üzüntüsüyle üzülmeye devam edeceğiz." diye konuştu.

En büyük deprem hasarının yaşandığı yerlerden birinin de Abdullah Paşa Mahallesi olduğunu belirten Kurum, "Abdullah Paşa, Elazığ'ımızın en büyük mahallelerinden bir tanesi. Proje dahilinde hazine mülkiyetlerini de projeye katacağız. Yine Zemin+4, yeşil alanlarıyla, sosyal donatılarıyla çok güzel bir proje çizeceğiz." dedi.

Elazığ’da büyük bir kentsel dönüşüm projesi geliştiriyoruz!

"Elazığ’da büyük bir kentsel dönüşüm projesi geliştiriyoruz"

Kurum, az hasarlı binaların da riskli bina statüsünde kentsel dönüşüm projesine dahil edileceğini söyleyerek isteyene fiyat farkı ödemek koşuluyla yeni konut verileceğini belirtti.

Yapılacak konutların afet kapsamında değil, kentsel dönüşüm alanı olduğu için yapılacağına dikkat çeken Kurum, ağır hasarlı binaların yoğunluğundan dolayı Çevre Şehircilik Bakanlığı olarak Cumhurbaşkanının talimatıyla Elazığ’da büyük bir kentsel dönüşüm projesi uyguladıklarını dile getirdi.

Murat Kurum, evinin bulunduğu alanda yeni konut almak istemeyenlerin ister Bizmişem ve Cumhuriyet mahallelerindeki hazır konutlardan, isterlerse yeni yapılacak Zafran Mahallesi'ndeki projelerden yararlanabileceklerini aktardı.

Orta hasarlı binalarla ilgili çalışma yürüttüklerini söyleyen Kurum, "Biz hazine mülkiyetlerini belediye üzerinden uygun şartlarda sizlere vereceğiz. İsterseniz bu alanlardaki vatandaşlarımız kendileri bir müteahhitle anlaşıp bunu da yapabilecek. Bu da dışarıdaki en azından orta hasarlı vatandaşlarımız için bir çözüm önerimiz ki bugüne kadar bunla ilgili bir süreci işletememişiz zannettiğim kadarıyla. Şimdi biz bunun da önünü açmış olacağız."

"Cumhurbaşkanı takip ediyor"

Abdullahpaşa Mahallesi genelinde bir yıl sonra hiçbir problemin kalmamış olacağını aktaran Kurum, şöyle devam etti:

"Bugüne kadar Elazığ’da Elazığ’daki vatandaşlarımızla, kardeşlerimizle 16 gündür birlik beraberlik içerisinde bu depremle ilgili tüm yaraları sarmak için mücadele ettik. İnşallah yıl sonuna kadar da biz bir kardeşiniz olarak Elazığlı bir hemşehriniz olarak sürekli buraya geleceğiz ve bunların birebir takipçisi olacağız ve verdiğimiz sözleri de size bir bir tutmak suretiyle de yerine getireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız da burayı takip etmektedir ve işin her kademesi ile ilgili kendisini bilgilendiriyoruz. İnşallah bir yıl sonra farklı bir Elazığ farklı bir Abdullahpaşa farklı bir Mustafapaşa, Sürsürü olacak."

Elazığ'daki dönüşümün temeli 10 gün içinde atılacak!