Elektronik biletlere düzenleme hazırlığı başladı!

Elektronik biletlere düzenleme hazırlığı başladı!

Elektronik biletlere düzenleme hazırlığı başladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü, yetki belgesi olmadan elektronik bilet satışı yapan acentelerle ilgili düzenlemeye gidiyor.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü yetki belgesi olmadan elektronik bilet satışı yapan acentelerle ilgili düzenlemeye gidiyor.


AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, "internet üzerinden otobüs bileti satışları"na yönelik bakanlığa gelen şikayetler üzerine yapılan kontrollerde bazı firmaların yolcu taşımacılığı alanında acentelik yetki belgesi olmadan faaliyet gösterdiği tespit edildi.


Bu firmaların elektronik ortamda tahsilat yaparak on-line otobüs bileti düzenlediği, bilet satışına esas olmak üzere elektronik cihazlardan verilen çıktı karşılığında bilet ücreti tahsilatı yaptığı, yetkisiz/korsan faaliyetlerde bulunan firmalara yine elektronik ortamda aracılık hizmeti sağladığı belirlendi. Bundan dolayı bilet alan bazı vatandaşın mağduriyet yaşaması ve yasalara uygun hareket ederek acentelik yetki belgesi alan esnafın haksız rekabete maruz kalması üzerine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı harekete geçti.


Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü, yaşanan mağduriyetlerin ve haksız kazancın önüne geçmek için yeni bir düzenleme yapacak. Yeni düzenleme yürürlüğe girene kadar çıkabilecek sorunları engellemek amacıyla Genel Müdürlük, otobüs biletlerini elektronik ortamda almak isteyen vatandaşlara, mağduriyet yaşamamaları için http://www.ulasim.gov.tr internet adresindeki Ulusal Ulaştırma Portalı'ndan (UUP) yetkili taşımacıların internet sitelerine ulaşmaları önerdi.


Öte yandan, karayolu yolcu taşımacılığı faaliyetinde bulunmak üzere bakanlıktan yetki belgesi alan gerçek ve tüzel kişilerden, yolcu biletlerini fiziki veya elektronik ortamda satmak üzere sözleşme imzalayacakları firmaların faaliyetine uygun yetki belgesi olmasına dikkat etmeleri istendi. Firmaların, e- Bilet uygulamasına geçmeyen firmalara bu tür satışa imkan vermemeleri uyarısında bulunuldu.


Sözleşme yapılan yetki belgeli acentenin, aynı hizmet için üçüncü şahıslar üzerinden aracılık yapılmasına izin verilmemesi gerektiğine dikkati çeken Genel Müdürlük, karayolu yolcu biletlerinin yetkisiz satışını yapan veya yapmaya teşebbüs eden firmaların bakanlığa bildirilmesini talep etti.


İnternet sitelerinde "on-line" bilet satışı için altyapı oluşturan, bu amaçla ilan veren firmaların, gerekli şartları sağlayarak bakanlıktan faaliyetlerine uygun yetki belgelerini almasının zorunlu olduğunu bildiren Genel Müdürlük, doğrudan bilet düzenlemeyip, bilet düzenleyen firmalara aracılık hizmeti veren gerçek veya tüzel kişilerin ise yasadışı olan bu faaliyetlerine derhal son vermelerini istedi.


Genel Müdürlük, bu konunun, karayolu yolcu taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren taşımacı ve acenteler ile bu hizmetlerden yararlanan vatandaşların hak ve menfaatleri, sektörün geleceği ve elverişli bir piyasa ortamının temini açısından son derece önemli olduğunu vurgulayarak, aksine hareket eden işletmeler hakkında ilgili mevzuat hükümleri uyarınca gerekli idari müeyyidelerin uygulanacağı uyarısında bulundu.


AA