02 / 07 / 2022

Emekli ikramiye ve memur maaş zamlarına enflasyon güncellemesi Merkez'den geldi! İşte yeni rakamlar

Emekli ikramiye ve memur maaş zamlarına enflasyon güncellemesi Merkez'den geldi! İşte yeni rakamlar

TCMB, mayıs ayına ilişkin Piyasa Katılımcıları Anketi'nin sonuçlarını açıkladı. Buna göre; yıl sonu enflasyon beklentisi 57,92'e yükseldi. Enflasyon beklentisi, bir önceki dönemde 46,44 seviyesindeydi. Enflasyondaki yükseliş emekli ikramiyesi ve memur maaşlarına da yansıyacak.TCMB verilerine göre; piyasa katılımcılarının yıl sonu dolar beklentisi 17,57 liraya çıktı. Yıl sonu dolar beklentisi, bir önceki anket döneminde ise 16,85 lira seviyesindeydi. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi de 18,47 TL oldu. 

Döviz kurları geçtiğimiz haftayı 15,90 TL’den kapattı. Euro ise haftayı 16,79 TL seviyesinden tamamladı. Dolar 23 Mayıs Pazartesi 15,93, euro ise 17,03 liraya yükseldi.. Döviz kurundaki yükselişler enflasyonu da yükseltiyor. Enflasyon rakamlarına göre emekli ikramiyeleri, memur maaşları ve asgari ücrete ek zam konusu gündeme geldi.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİNİN ZAM ORANI NE KADAR OLACAK?

Memur ve memur emeklilerinin zam hesabı ise daha farklı yapılıyor. Memurlara ve memur emeklilerine ise toplu sözleşme kapsamında yüzde 7 zam ile bu yılın ilk yarısındaki enflasyonun yüzde 7.5'i aşan kısmı kadar fark yansıtılacak. Yani memur ve memur emeklileri için 6 aylık süreçte yüzde 40,5 oranında zam oranı oluşmuş oldu.

 Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.