EMG Gayrimenkul 300 milyon euro yatırım yapacak

EMG Gayrimenkul 300 milyon euro yatırım yapacak

Türkiye'de 2007'de ofis açan Alman-İsviçre kökenli EMG Gayrimenkul yatırım için düğmeye bastı. Firma, 300 milyon euro maliyetle Gebze ve Hadımköy'de lojistik depolama alanıyla Anadolu'da iki AVM inşa edecek.


EMG Gayrimenkul, Alman-İsviçre kökenli bir firma. Yaklaşık 30 yıldır sektörde yatırımcı ve proje geliştiricisi olarak faaliyet gösteriyor. İsviçre, Almanya ve Kanada'da birçok ofisi var. Geçen yıl temmuz ayında ofis açarak Türkiye pazarına sessiz sedasız bir şekilde giren firma, yatırım için kolları sıvadı.


EMG Gayrimenkul Yatırım Proje Geliştirme Genel Müdürü Halil Aksoy, işe lojistik depolama alanı ve alışveriş merkezi (AVM) yaparak başlayacaklarını belirtiyor. İlk etapta yapılması düşünülen yatırımın miktarı ise yaklaşık 300 milyon euro. 


Yapılması planlanan lojistik depolama alanlarının biri Gebze'de diğeri ise Hadımköy'de yer alacak. Hadımköy'de 80 bin m2 büyüklükte bir lojistik depolama alanı kuracaklarını söyleyen Aksoy, yatırım maliyetinin 60 milyon euro civarında olacağını belirtiyor. Gebze'de yapılması düşünülen lojistik depolama alanı ise 100 bin m2 kapalı alan üzerinde yer alacak. Aksoy'un söylediğine bakılırsa bunun yatırım maliyeti 100 milyon euro'yu bulacak.


Lojistikte Türkiye pazarının özellikle de İstanbul'un çok cazip göründüğünü belirten Aksoy, "Türkiye'nin lojistikte geleceğinin çok iyi olacağını düşünüyoruz. Türkiye'de lojistikte proje geliştirme alanında çok fazla oyuncu yok. Bu boşluğu doldurmayı hedefliyoruz. Yapacağımız lojistik depolama alanlarıyla sektöre uluslarası standartlarda kalite getireceğiz" diyor.   


Lojistik park için arsa arıyor...


Aksoy'un söylediğine bakılırsa netleşen bu iki yatırım dışında firma bir yandan da Silivri'den Gebze-İzmit'e kadar uzanan alanda harıl harıl arsa arıyor. 30-250 bin m2 arasında değişen büyüklükte yer baktıklarını söyleyen Aksoy, uygun büyüklükte arsa bulmaları durumda lojistik park inşa edeceklerini de belirtiyor.


Hedeflerden bir diğeri de liman ve havalarındaki lojistik depolama alanlarında yer almak. Aksoy, uzun süreli kiralama yoluna giderek buralarda  bulunabileceklerini söylüyor. Aksoy, bu kapsamda Çorlu Havaalanı'yla ve Silivri'ye yapılması düşünülen havaalanının yanı sıra uzun vadede Mersin ve Samsun limanlarıyla  ilgilenebileceklerinden sözediyor. Mevcut projelerle de ilgilendiklerini vurgulayan Aksoy, "Üzerine katma değer koyabileceğimiz projeler olduğunda gerekli iyileştirmeleri yapıp fonlara satabiliriz" diye konuşuyor.  


AVM'ler Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz'de...


Firma, 2008'de iki AVM projesine de başlayacak. Güneydoğu Anadolu ve güney sahillerindeki iki şehirde, iki AVM projesine başlayacaklarını belirten Aksoy, şehirlerin nerede yer aldığı konusunda ise deyim yerindeyse ser verip sır vermiyor. AVM'lerin yaklaşık 50 bin m2 büyüklükte yer alacağını söyleyen Aksoy, Her bir AVM'nin yatırım maliyetinin yaklaşık 70 milyon euro civarında olacağını belirtiyor. İstanbul,  Ankara  ve  İzmir  gibi büyük şehirlerle AVM'lerin sayısının fazla olması nedeniyle  ilgilenmediklerini söyleyen Aksoy, "Nüfusu 100-150 binin üzerinde, belli bir gelir seviyesi olan şehirleri hedefliyoruz. Gireceğimiz şehirlerde AVM'lerin hiç olmamasını bizim için çok önemli. Eğer varsa da küçük ya da yetersiz olması gerekiyor" diyor. Isparta, Hatay, Adana, Erzurum, Diyabakır, Antalya, Sivas gibi şehirlerin ilgi alanlarına girdiğini ve buralarda arsa aradıklarını söyleyen Aksoy, son dönemlerde AVM yatırımlarının yoğunlaştığı Kayseri, Denizli, K.Maraş ve Mersin gibi kentlerde ise yatırım yapmanın riskli olduğunu bu nedenle buralara da yatırım yapmayı düşünmediklerini belirtiyor. AVM için 20 bin m2'nin altında yer bakmadıklarını söyleyen Anadolu'da arsa fiyatlarının yükselmesinden de şikayet ediyor.  


Eski binaları restore edip satacak


EMG, konut ve ofis yatırımı yapmayı da planlıyor. Aksoy'un anlattığına göre firma konutta site tarzındaki büyük çaplı projeler yerine butik çaplı projeler geliştirecek. Cihangir, Karaköy, Beşiktaş, Balat ve Haliç gibi tarihi semtlerle ilgilendiklerini söyleyen Aksoy, "Eski binaları yıkıp yeniden restore ederek satmayı düşünüyoruz" diye konuşuyor. Aksoy, bu semtlerdeki eski binaları restore edip ofis olarak da kiraya verebileceklerini söylüyor.