03 / 07 / 2022

Emlak satış ofisleri yerli alıcıyla buluştu!

Emlak satış ofisleri yerli alıcıyla buluştu!

Efe Yapı İcra Kurulu Üyesi Paris Efe, bankaların sağladığı konut kredisiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Piyasalardaki durgunluğa rağmen ciddi ilgi gördü ve satış ofisleri uzun zaman sonra yerli alıcıyla buluştuğunu açıkladı.Efe Yapı İcra Kurulu Üyesi Paris Efe, bankaların sağladığı konut kredisi imkanının altını çizerek, uzun zamandır beklenen konut kredi paketi tüm piyasalardaki durgunluğa rağmen ciddi ilgi gördü ve satış ofisleri uzun zaman sonra yerli alıcıyla buluştuğunu belirtti. 

Durgun bir dönemden geçen gayrimenkul sektörü uzun süredir vatandaşlık ve dolar avantajından ötürü farklı ülke vatandaşlarının ilgisi altındaydı. 2019 sonunda iyice durgunlaşan sektöre uzun bir aradan sonra açıklanan yeni kredi paketiyle destek hükümetten geldi . piyasayı önce kamu bankaları sonra da hareketlenme ve ciddi talepten ötürü firmaların kendisi ödeme planlarını aylara yaydılar . Alım düşünmeyen müşteriler dahi 1 yıl ödemesiz düşük faizli yatırım planlarını kaçırmak istemedi eskisi gibi satış ofislerinde pandemiye rağmen yoğunluk oluştuğunu belirten Paris Efe,   satış ofisleri ve proje sahipleri şimdilik durumdan memnun, bu surecin verimliliği açısından sürekli farklı kampanyalarla devletten destek beklemekteler. Açıklandığı gibi ödeme planlarında Birinci el/sıfır veya ikinci el konut alımlarında, düşük faiz oranı ve 12 aya kadar ödemesiz dönemi olan 15 yıla varan vade ile finansman imkanı sunulacak . Kamu bankaları sıfır konutta kredi faizi yüzde 0.64’e, ikinci elde yüzde 0.74’e çekildi. 12 ay ödemesiz 15 yıl vade imkânı sunuldu. Emlak konutun yaptığı ödeme planı ise 2 yıl ödemesiz 0.75 faiz oranı 15 yıl kredi ile yüzde 10 indirimli ve yüzde 5 peşinatla daire alınabilecek. 

Örneğin : 750 bin TL degerindeki evi yüzde 10 indirimle 675 bin TL'ye sadece yüzde 5 peşinat yani 33.750 TL peşinat vererek hemen evlerine taşınabilecek ödemeler ise 3 yıl sonra kalan yüzde 15'lik peşinatı verip aylık kredi taksitleriyle başlıyor olacak . Ödeme planlarının 6 ay ve 1 sene ödemesiz seçenekleride bulunmakta . En önemlisi yerinde ve doğru uygulama olmuş , Eğer emlakçı evin fiyatını 27 Mayıs tarihinden sonra arttırdıysa, kredi verilmiyor , uzun zamandır beklenen konut kredi paketi tüm piyasalardaki durgunluğa rağmen ciddi ilgi gördü ve satış ofisleri uzun zaman sonra yerli alıcıyla buluştuğunu belirtti. 

'Evde Kal' tedbirleri konut talebini yeniden şekillendirdi!

Konutta kampanya büyüyor!