Emlak vergisi ödeme tarihleri!

Emlak vergisi ödeme tarihleri! Emlak vergisi ödeme tarihleri!

Ev sahiplerinin merakla beklediği 2019 emlak vergisi ödeme takvim belli oldu. Peki emlak vergisi nereden ödenir? İşte emlak vergisi ödeme tarihleri...Emlak vergisi ödeyecek olan vatandaşların merak ettikleri konulardan biri de emlak vergisi ödeme tarihleri Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, konut sahibi olanların, devlete ödemek zorunda olduğu emlak vergisi nerelerden ödenir? İşte emlak vergisi ödeme tarihleri...

EMLAK VERGİSİ ÖDEME TARİHLERİ

Emlak vergisi yıl boyunca iki taksit şeklinde ödeniyor. 1. Taksit için ödeme tarihleri, 2019 yılı vergi takvimine göre 1 Mart 2019 Cuma günü itibariyle başladı. Bu taksit için ödeme süresi 3 ay şeklinde belirlendi. Böylece emlak vergisi ilk taksitinin ödemesi 31 Mayıs 2019 tarihinde son buldu.

Emlak vergisi ikinci taksiti için belirlenen tarih1 Kasım 2019 Cuma günü başlayacak. 1 ay boyunca ödenebilecek olan ikinci taksitler 30 Kasım 2019 tarihinin hafta sonuna gelmesi ile Aralık ayına da sarkabilir.

EMLAK VERGİSİ NEREDEN ÖDENİR?

Emlak vergisi nereden ödenir sorusu birçok kişinin merak konusudur ve internette sıkça aratılır. Yaklaşık 4 ay sonra ikinci taksiti ödenmeye başlayacak olan emlak vergisi nereden ödenir?

Emlak vergisini ödemek istediğiniz taşınmazın bulunduğu belediyeye başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bu başvuruda ödemenizi yapabilirsiniz.

Aynı zamanda belediyeye gitmeden de emlak vergisini ödeyebilirsiniz. Bunun için PTT şubelerinden havale ya da emlak vergisi mükellef numarası yolunu da tercih edebilirsiniz.

Bunun dışında e-belediye sistemi ile de ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

VERGİ BORCU NASIL SORGULANIR?

Vergi borcunuzu e-devlet sisteminden sorgulayabilirsiniz. Bunun için;

– http://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu linkine tıklayarak kimlik doğrulaması yapmalısınız.

– Kimlik doğrulaması için e-devlet şifresine ve TC kimlik numarasına ihtiyacınız olacak.

– Eğer e-devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden temin edebilirsiniz.

– Doğrulama yaptıktan sonra otomatik olarak sorgulama sayfasına yönlendirileceksiniz.

 

Emekliler emlak vergisi öder mi?