26 / 11 / 2022

Emniyetten konut güvenliği uyarıları

Emniyetten konut güvenliği uyarıları

Emniyet Genel Müdürlüğü, internet sitesi aracılığıyla vatandaşlara konut güvenliği konusunda uyarılarda bulundu. Güvenliğinizi sağlamak için mutlaka okumanız gereken bir haber!!!

Emniyet Genel Müdürlüğünün "www.egm.gov.tr" adresli resmi internet sitesi aracılığıyla vatandaşlara konut güvenliği konusunda uyarılarda bulunularak, konut güvenliğinin sağlanması için alınması gereken tedbirler anlatılıyor. Sitede "Konut güvenliği için tedbirler" başlıklı yazıda, binaların özellikle kapı ve pencerelerinin


sağlamlaştırılması isteniyor. Evlerin kapı ve pencerelerinin, masraftan kaçınılmayarak demir koruyucularla güvenlik altına alınması, balkon kapılarının sağlam olması, mutlaka sürgü veya kilit takılması tavsiye ediliyor.


Pencerelerin ek kilitlerle kilitlenebilen kollarla veya çok sayıda kilitlerle korunabileceği, daha güvenli olması için en az 19 milimetre kalınlığında, 12x12 santimetre aralığında bitişik yerleri kaynaklı ve duvara en az 10 santimetre girmiş olan parmaklıkların kullanılması, kırılmaya dayanıklı camların kullanılması istenirken, bodrum pencerelerinin demir parmaklıklara kapatılması, bodrum parmaklıklarının boşluklarının sıkı şekilde, sağlam, içi dolu, paslanmayan bir tür


madenden ve soygunlara karşı sağlam olması gerektiği belirtiliyor.


Evlerde bulunan çelik kasalarda mutlaka çok kullanılan eşyaların muhafaza edilmesi gerektiği bildirilerek, pahalı mücevher, çok miktarda nakit para ve önemli evrakın bankalardaki kasalarda muhafaza edilmesi tavsiye ediliyor. Ev için yer veya duvar kasalarının kullanılmasının gerektiği, evden herhangi bir nedenle ayrılan kişilerin kasa anahtarlarını mutlaka yanlarında götürmeleri, şifreli kasa kullanan kişilerin kasa şifrelerini herhangi bir yere not etmemeleri tavsiye ediliyor.


-DAVRANIŞLARA YÖNELİK ÖNLEMLER-


"Davranışlara yönelik önlemler" başlığı altında yapılan uyarılarda şu bilgiler yer alıyor: "Alarm tertibatı, sürgülü kilitler veya zorlamaya dayanıklı kapılar evinizi koruyabilir. Ancak hırsızlara, evde olmadığınızı, yokluğunuzu belli etmemeniz de önemlidir. Tatilde olduğunuz zamanlar evinizin posta kutusuna gelen mektupları ve reklam kağıtlarını tanıdıklarınıza aldırtmalısınız. Evdeki yokluğunuzdan dolayı hiçbir surette kapınıza not yazmayınız. Evde daima birisi varmış hissini verecek şeyler yapınız.


Evinizde tele sekreterli telefon kullanınız ve yokluğunuzu belirtmemek için mesaj bırakınız. Güvenebileceğiniz bir komşunuz sizin evde bulunduğunuzu göstermeye çalışmalı. Kendisi belirli zamanlarda evinizdeki ışıkları yakabilir veya zaman ayarlı olarak yanan lambalar kullanabilirsiniz. Arada sırada komşunuzun evini kollamak da bir önlemdir."


Uyarılarda, köpeklerin soygunlara karşı caydırıcı oldukları, alarm tertibatlarından sonra hırsızları yıldırmaya yönelik olarak en çok köpeklerin kullanılabileceği kaydediliyor.


Sitede, alarmın evlerin neresine takılması, kapı ve pencere zorlamalarına karşı alınacak önlemlerle ilgili bilgilere de yer veriliyor.
Geri Dön