En çok ofis Ataşehir'de inşa edilecek!

En çok ofis Ataşehir'de inşa edilecek!

İstanbul’daki A sınıfı ofis pazarı son 5 yılda yüzde 78 artış gösterdi. JLL Türkiye Ülke Müdürü Avi Alkaş’a göre ülkedeki ofis arzının yüzde 80’ini sağlayan İstanbul, 3,8 milyon metrekarelik kiralanabilir ofis alanına sahip..


İstanbul’daki A sınıfı ofis pazarı son 5 yılda yüzde 78 artış gösterdi. JLL Türkiye Ülke Müdürü Avi Alkaş’a göre  ülkedeki ofis arzının yüzde 80’ini sağlayan İstanbul, 3,8 milyon metrekarelik kiralanabilir ofis alanına sahip: “2017 itibarıyla yaklaşık yüzde 70’lik bir büyüme ile 6,5 milyon metrekareye ulaşacak.”


Teknoloji ve bilişim alanındaki değişim, ofis binalarının kabuk değiştirmesine neden oldu. Artık şirketler çalışan memnuniyeti ve verimliliğini artıracak ofisler kiralamak istiyor. Sosyal alanlar, ofis alanlarının verimli kullanılabilmesi ve ofisin raylı ulaşım sistemlerine yakınlığı şirketler için önemini artırırken, iş sağlığı ve güvenliği kriterlerine uygunluk, binanın iyi bir firma tarafından yüksek standartlarda ve şeffaf bir şekilde yönetilmesi ve binanın çevreye duyarlı olması önem kazanmaya başladı. Bu sebeple Levent ile Maslak arasındaki merkezî iş alanının yanı sıra, Kağıthane, Ümraniye, Ataşehir, Kozyatağı, Maltepe, Kartal ve Küçükyalı gibi ikincil bölgelerdeki ofis projelerinde de artış yaşanıyor. “Bu sebeple Türkiye’nin gelişmiş ve aktif ofis pazarı olmaya devam eden İstanbul, Türkiye’deki yüksek kalitede modern ofis arzının yaklaşık yüzde 80’ini sağlıyor.” diyen AVM-ofis kiralama ve yönetim şirketi JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş, İstanbul’daki A sınıfı ofis pazarının son 5 yılda yüzde 78 artış gösterdiğini söyledi. İstanbul bugün 3,8 milyon metrekarelik kiralanabilir ofis alanı sunuyor ve 2017 itibarıyla yaklaşık yüzde 70’lik bir büyüme ile 6,5 milyon metrekareye ulaşması bekleniyor. Alkaş, “Şu an inşaat halinde olan ofis arzı alt bölge bazında değerlendirildiğinde, merkezî iş alanında (Levent, Maslak) yüzde 38, merkezî iş alanı dışında Avrupa’da (Kağıthane, Seyrantepe) yüzde 49, Asya yakasında (Ataşehir, Kozyatağı, Ümraniye, Kartal) Finans Merkezi’nin etkisiyle yüzde 130’luk artış yaşanacağı öngörülüyor.” dedi. Öte yandan Levent ile Maslak’ta  35-48 dolar olan kira bedelinin Maltepe, Kartal gibi bölgelerde 20-30 dolar seviyesinde olduğu öğrenildi.


AVM’lerde metrekare kira bedeli 90 Euro’ya ulaştı


Birincil alışveriş merkezlerindeki kira oranları artmaya devam ediyor. 2012 yılı sonunda metrekaresi 80 Euro olan birincil kira bedelleri, 2013 yılı sonunda metrekaresi 85 Euro’ya ve 2014 yılının ilk altı ayı sonunda metrekaresi 90 Euro’ya ulaştı. JLL tarafından yayınlanan ‘Retail Destination Europe 2015’ araştırmasına göre; İstanbul uluslararası perakendecilerin Londra, Paris, Moskova, Milano, Madrid ve Roma’dan sonra en fazla ilgi gösterdikleri yedinci şehir olarak öne çıkıyor. Lüks perakendecilerin ise Londra, Paris, Moskova, Milano ve Roma’dan sonra en fazla ilgi gösterdikleri altıncı şehir konumunda. Bu araştırma önümüzdeki dönemde pazara yeni perakendeci girişlerinin olacağını ve yeni markalarla birlikte nitelikli alışveriş arzına olan talebin devam edeceğini gösteriyor.


Zaman