Enerji verimliliğiyle yılda bir 3. Havalimanı yapılır!

Enerji verimliliğiyle yılda bir 3. Havalimanı yapılır! Enerji verimliliğiyle yılda bir 3. Havalimanı yapılır!

ENERJİ Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, enerjinin bir yıl tasarruflu kullanılması sonucunda 3 bin 600 okul, 3 boğaz köprüsü, 3 havalimanı veya 738 tam donanımlı hastane yapılabileceğine de dikkat çekti.ENERJİ Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, 2020'de dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmaya hazırlanan Türkiye'nin enerjiyi her noktada verimli ve etkin kullanarak, 2023'e kadar 150 milyar lira kaynak oluşturmasının mümkün olduğunu söyledi.


15 MİLYAR LİRA CEPTE 


Verimliliğinin öneminin arttığına işaret eden Çağlar, konutlarda, sanayide, ulaştırmada, tarımda kaliteyi düşürmeden enerjinin etkin kullanıldığını ifade etti. "Enerji tasarrufu ile Türkiye için önemli kazanımlar sağlamayı hedefliyoruz" diyen Çağlar, enerjinin bir yıl tasarruflu kullanılması sonucunda en az 15 milyar liralık tasarruf yapılabileceğine, bununla 3 bin 600 okul, 3 boğaz köprüsü, 3 havalimanı veya 738 tam donanımlı hastane yapılabileceğine de dikkat çekti. 


Otoda küçük taktikler


Çağlar, otomobillerde klima kullanılmamasının yüzde 5'lik, her ekstra 50 kilogram yük azaltımının yüzde 1-2'lik tasarruf imkanı sağladığını, lastiklerin hava basıncının ise yakıt tüketimini yüzde 5-10 etkilediğini belirtti. 


Akşam