Enflasyon endeksli konut kredisi faiz oranları ne kadar oldu?

Enflasyon endeksli konut kredisi faiz oranları ne kadar oldu? Enflasyon endeksli konut kredisi faiz oranları ne kadar oldu?

Kasım ayı enflasyon oranları açıklandı. Enflasyondaki güncelleme sonrasında Enflasyon Endeksli Konut Kredisi faiz oranları Aralık ayında ne kadar oldu?


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim ayı enflasyon oranlarını açıkladı. TÜFE 2019 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,38, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 11,01, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,56 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,87 artış gerçekleşti.

Enflasyonda ay bazında artış yaşayarak geçtiğimiz ay görülen tek haneli rakamların ardından yeniden çift hanelere çıktı. Enflasyonda yaşanan artışın ardından enflasyon endeksli konut kredisi faizleri de yeniden arttı.

Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve DenizBank’ın kullandırdığı enflasyon endeksli konut kredisi faizleri TÜFE’de yaşanan artışa bağlı olarak yüzde 1.07’ ye çıktı.

Enflasyon endeksli konut kredisi faizleri kullandırılmaya başlanan Haziran ayında yüzde 1.75 Temmuz ayında yüzde 1.5, Ağustos ayında yüzde 1.57 ve Eylül ayında yüzde 1.44 ve Ekim ayında yüzde 0.96, Kasım ayında yüzde 0.90 olarak gerçekleşti.

Enflasyon Endeksli Konut Kredisi Hesaplama

Kredi Pazarı'nda yer alan habere göre; Enflasyon endeksli konut kredisi için güncel faiz oranları ile konut kredisi hesaplama yapıldığında 100.000 TL tutarda kredinin 10 yıl vade için aylık taksitleri 1.485 TL’ ye toplam geri ödeme ise yaklaşık 178.000 TL’ ye karşılık geliyor.

Enflasyon Endeksli Konut Kredisi ne kadar avantajlı?