17 / 08 / 2022

Erenköy Gümrük Müdürlüğü ve İETT Garajı'nın arazisi yapılaşmaya açıldı!

Erenköy Gümrük Müdürlüğü ve İETT Garajı'nın arazisi yapılaşmaya açıldı!

İstanbul Ataşehir’deki üzerinde Erenköy Gümrük Müdürlüğü ve İETT Garajı'nın bulunduğu 286 bin metrekare büyüklüğündeki arazi için özelleştirilme kararı verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan 2019'da 'tamamı millet bahçesi' olacak dediği alanı yapılaşmaya açtı.Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden önce 19 Şubat 2019 İstanbul Ataşehir’de miting gerçekleştirdi.

Sözcü Gazetesi'nden İsmail Şahin'in haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan Ataşehir ile ilgili vaatlerini açıkladı ve “Erenköy Gümrüğü ile İETT garajlarını kaldırıyor. Yerine 300 bin metrekarelik bir millet bahçesini inşa ediyoruz” diye konuştu. 

Erenköy Gümrük Müdürlüğü ve İETT Garajı nın arazisi yapılaşmaya açıldı!

‘YEŞİL ALAN OLACAK’ DEDİLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamasının ardından Ataşehir Belediye Başkan Adayı İsmail Erdem de şu açıklamalarda bulundu:

“Kamuya ait hazinenin mülkü olan Erenköy gümrüğü ve İETT garajının olduğu alan 300 dönüm bir araziye sahip. 30 yıldır bir trafik yükü var. Şimdi Ataşehir'in kalbinde hançer gibi duruyor. Buranın taşınması gerektiğini gerekli makamlara söyledik. Sayın Cumhurbaşkanımız en son Ataşehir mitinginde resmen ilan etti. 300 bin metrekare olan bu alan millet bahçesi olarak yeşil alan olacak. ”

AKP hem İstanbul hem de Ataşehir’de belediye başkanlığı seçimini kazanamayınca proje rafa kaldırıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve  TOKİ  eliyle AKP’nin yönettiği il ve ilçelerde çok sayıda millet bahçesi projesi inşa eden devlet, arazinin satılması kararını aldı. 

Arazi, 21 Ağustos 2020 günü Resmi Gazete’de yayınlanan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasını taşıyan karar ile alan özelleştirme programına dahil edildi. Özelleştirme işlemlerinin 31 Aralık 2023'e kadar tamamlanmasının planlandığı arazi için geçen günlerde imar değişikliği de yapıldı.

Erenköy Gümrük Müdürlüğü ve İETT Garajı nın arazisi yapılaşmaya açıldı!

BÜYÜK KISMI YAPILAŞMAYA AÇILDI

30 Eylül 2021 günü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe alınan kararla mülkiyeti Maliye Hazinesi adına kayıtlı olan Kayışdağı Mahallesi 1252 ada 10 parseldeki arazinin imarı değiştirildi. 

Uygulamaya giren 1/5000 ölçekli yeni nazım imar planına göre 286 dönüm büyüklüğündeki arazide 20 kat yüksekliğe sahip konut, otel, ofis binaları yapılabilecek. Araziler üzerinde emsal hariç parsel büyüklüğünün iki katına kadar inşaat gerçekleştirilebilecek. Büyük bir kısmı yapılaşmaya açılan arazinin bir bölümünde kamu binaları, meslek ve teknik öğretim lisesi, ilkokul ve cami yer alacak. Yapılardan geriye kalan alan ise millet bahçesi, park, otopark ve yol bulunacak.

Araziye getirilen yapılaşma hükümleri şu şekilde:

– Ticaret- Turizm-Konut Alanı (E:2.07, Yençok:20 Kat),
– Ticaret- Konut Alanı (E:2.07, Yençok:20 Kat),
– Resmi Kurum Alanı (E:1.20, Yençok:9 Kat),
– Mesleki ve Teknik Öğretim Tesisi Alanı (E:1.50, Yençok:5 Kat),
– İlkokul Alanı (E:1.00, Yen:4 Kat),
– Cami (E:0.50, Yen Otopark: Serbest),
– Raylı Toplu Taşıma İstasyonu Alanı, Millet Bahçesi, Park Alanı ve Yol”

BAŞKAN ADAYI DA TAMAMI MİLLET BAHÇESİ OLACAK DEMİŞTİ

Diğer taraftan tıpkı Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi AKP'nin Ataşehir Belediye Başkan Adayı İsmail Erdem 2019'da söz konusu alanın hepsinin ‘Millet Bahçesi' olacağına vurgu yapmıştı. İsmail Erdem konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi:

“Erenköy Gümrüğü 30 yıldır, İnönü, Kayışdağı, Küçükbakkalköy, İçerenköy ve Atatürk Mahallelerinde yoğun bir trafik yükü oluşturuyor. Gece yarılarında çalışan tırlar, kamyonlar gelip ara sokaklara kadar park ediyorlar.

Hem trafik yükü çok ağır hem de orada yıllardır çevre açısından ciddi bir kirlilik söz konusu. Bunu dün Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum Bey ile de paylaştık. Sayın Bakanımız Gümrük ve Ticaret Bakanımızı aradı ve konuyla ilgili görüştüler. İnşallah hayırlı gelişmeler olacak.

260 bin metrekarelik gümrük alanı tamamen yeşil alan olarak tasarlanıyor. Bakanımız bize müjdeyi verdi ve ‘Biz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak 260 bin metrekare alanı millet bahçesi yaparız, Ataşehir halkına armağan ederiz.”

İBB Meclisi'nde Beykoz Millet Bahçesi tartışması!