İÇDAŞ'taki Biga Gümrük Müdürlüğü törenle açıldı!

 İÇDAŞ'taki Biga Gümrük Müdürlüğü törenle açıldı! İÇDAŞ'taki Biga Gümrük Müdürlüğü törenle açıldı!

Çanakkale'nin Biga İlçesi'nde faaliyet gösteren İÇDAŞ, Çelik Enerji tersane ve Ulaşım Sanayii'ne ait fabrika sahasındaki Biga Gümrük Müdürlüğü törenle açıldı.Batı Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Biga Gümrük Müdürlüğü, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, İÇDAŞ Genel Müdürü ve Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülend Engin, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, AK Parti milletvekilleri Mehmet Daniş, İsmail Kaşdemir ve Faruk Nafiz Özak'ın katılımıyla açıldı.


Müdürlüğün açılması ile birlikte, 2003 yılından beri yük gemilerinin İÇDAŞ Limanı'nda gümrük işlemleri için bekleme süreleri en az 4-6 saat kısalmış oldu. Açılış törenine katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Çanakkale'nin coğrafi itibarıyla göz önünde bulundurulduğunda çok stratejik bir yerde olduğunu söyledi. Bakan Yazıcı, Çanakkale'deki gümrük merkezini 'Avrupa'ya açılan ilk kapılarımızdan bir tanesi" olarak tanımladı.


LOJİSTİKTE CAZİP OLACAK


Demir çelik ağırlıklı üretimin yapıldığı sahada gümrük işlemleri için Çanakkale Gümrük Müdürlüğü'ne gidiş geliş nedeniyle gemilerin bugüne kadar 4-6 saat beklemek zorunda kaldığını belirten İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin, 'Biga Gümrük Müdürlüğü'nün açılmasıyla gümrük hizmeti daha hızlı verilecek. Bürokratik işlemler kısalacak. Gümrük Müdürlüğü'nün İÇDAŞ fabrika sahasında olması nedeniyle yabancı armatörlere karşı prestijimiz artacak.'


Yatırımlar devam edecek


Demir çelik üretimine 2003 yılında başladıklarını hatırlatan Bülend Engin, Güneşli'deki üretim tesislerini zamana yayarak 2011 yılında tamamen Biga'ya taşıdıklarını ifade etti. Bülend Engin, Çanakkale'de demir çelik üretimi, elektrik enerjisi üretimi ve gemi imalatı yaptıklarını hatırlatarak 10 bin kişiye istihdam sağladıklarını belirtti. Bülend Engin 'Çanakkale'ye bugüne kadar 4,5 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdik. 2013 yılı sonu itibari ile yatırımlarını 5,5 milyar dolara ulaşacak' dedi.