Ergün Turan: Suriçi millet bahçesi olacak!

Ergün Turan: Suriçi millet bahçesi olacak! Ergün Turan: Suriçi millet bahçesi olacak!

AK Parti Fatih Belediye Başkan adayı Ergün Turan, 31 Mart yerel seçim projelerini anlattı. Suriçi'nin millet bahçesi olacağını söyleyen Başkan Adayı Turan, tarihi surların halka açılacağının müjdesini verdi.AK Parti Fatih Belediye Başkan adayı Ergün Turan ara vermeden çalıştığı 31 Mart yerel seçim projelerini anlattı. Star Gazetesi'nden Kemal Gümüş'ün haberine göre; Başkan adayı Turan, kültür ve turizmin kalbi tarihi yarımadanın otopark ihtiyacı başta olmak üzere, gençleri denizle buluşturacak deniz havuzlarından, yeni spor tesislerine, kültür, sanat ve bilimsel faaliyetlere yönelik birbirinden önemli projeler hayata geçireceklerini açıkladı. Fatih’in kültür, sanat ve bilimsel faaliyetlerle, yeni bir belediyecilik anlayışına sahip olacağını söyleyen uran, en büyük hayalinin ilçeyi medeniyetin merkezi yapmak olduğunu açıkladı.

İMAR HAKLARI  

İmar planlarında tek tek eksiklikleri gidererek vatandaşlara imar haklarının verileceğini dile getiren Turan “Son planlarda 5 kat olup üç kata düşen, altı kat olup 5 kata düşen bir durum var. Biz insanlarımıza bir şey vermiyoruz ama kendi evlerini dönüştürmek istediklerinde onların yasal haklarını vermeme gibi bir sistem olamaz. İnsanlara imar haklarını vereceğiz. Bunu çözeceğiz. 50-60 yıllık binalara kimse sağlam diyemez. Bir taraftan da bu evlerin dönüşmeye başlaması gerekir” diye konuştu.

DÖRT FUTBOL SAHASI 

Fatih’te 57 tane spor kulübü olduğunu sözlerine ekleyen Turan, bu amatör kulüplerinin gençleri için sportif tesis sayısını ikiden altıya çıkaracaklarını söyledi. İki tesis için Yenikapı'da çalışmaların başladığını söyleyen Turan, projelerin 2-3 ay içerisinde tamamlanacağını belirtti. Turan “Fatih’te İstanbul’a mal olmuş önemli kulüplerimiz var. Fakat bir tarihi yarımada olduğu için çocukların sportif faaliyetler yürüteceği alanlarımız yeterli değil. Bütün kulüplerin Fatih’te kullandığı toplam 2 tane saha var. Buna 2 tane daha ilave ediyoruz. Yenikapı’daki dolgu alanı üzerine çok nizami, amatör futbol maçlarının oynanacağı 2 tane saha 2-3 aya kadar bitecek. Fatih’te spora erişmek isteyen bütün gençlerin spor yapacağı sportif tesisleri kurmuş olacağız” diye konuştu.

Engelli vatandaşların kaldırım işgalinden rahatsız olduklarını sözlerine ekleyen Turan “bu kaldırımların, otopark olarak kullanılmasını çözeceğim. Kolay iş değil ama çözeceğim. Rahatlıkla kaldırım işgali olmayacağı, çıkışların işgal olmayacağı bir hale getireceğim. Fatih’teki öncelik insanların, onların içinde de öncelik engelli kardeşlerimizin. Buna göre kaldırım ve otoparkları düzenleyeceğiz. Öyle sistem kuracağız ki, istese de arabayı çekemeyecekler. Bütün parklarda istisnasız güvenlik kamerası olacak. Bütün okul bahçelerini kamera sistemiyle güvenli hale getireceğiz” ifadelerini kullandı. Kadınların, el emeği ürünlerini satabileceklerini söyleyen Turan “İSMEK, halk eğitim müdürlükleri vesilesiyle, iki noktada kadınların sertifikalı ürünlerini satacağı alanlar oluşturacağız” açıklamasında bulundu.

FATİH NEFES ALACAK

Fatih’in etrafında bulunan tarihi surların etrafının temizlenip halka açılacağını söyleyen Turan “Tarihi Yarımada olarak bilinen Yedikule’den Topkapı’ya kadar olan Suriçi’ni Millet Bahçesi’ne çevireceğiz. Millet bahçesinin içinde yürüyüş alanları, bisiklet yolları, çocuk parkları ve sportif tesisler yer alacak. Fatih içerisindeki en büyük park olacak” diye konuştu.

Turan, millet bahçesini yaptıktan sonra bu alana bakan Yedikule, Silivrikapı, Mevlanakapı ve Topkapı gibi önemli mahallelerinin sosyal yapıdan etkilenip, düzeleceğini söyledi.

CERRAHPAŞA YENİLENECEK 

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa yerleşkesinin yeniden yapılandırılacağının müjdesini veren Turan “İstanbul Üniversitesi ile  TOKİ  arasında yapılan protokoller çerçevesinde yerleşkelerde bulunan, eski, onarıma muhtaç bina ve alanlarını yenilecek. Böylelikle Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yerleşkesi modern ve ferah bir yapıya kavuşacaktır” dedi. Tarihsel değerleri koruyarak gelecek nesillere kazandırmaya çalıştırdıklarının altını çizen Turan “Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yerleşkesinde yapılacak yapılandırma çalışmalarında da sembol olan tarihsel binalarımızı muhafaza edip geleceğe aktaracağız. Toplam 356 bin metrekarelik alanda yenileme yapacak” dedi.

OTOPARK SORUNU ÇÖZÜLECEK 

Fatih’e 10 bin araçlık otopark yapacaklarını söyleyen Turan “Her üç vatandaştan birinin şikayet ettiği, kronik hale gelmiş sorun otoparktır. Önümüzdeki dönemle alakalı 10 bin araçlık bir otopark çalışması yaptık. Fatih’i otopark sorununu önümüzdeki beş yılda yaşamı etkileyen bir sorun olmaktan çıkaracağımız bir ilçe haline getireceğiz” ifadelerini kullandı.

FETÖ’NÜN KARARGAHI GENÇLİK MERKEZİ YAPILACAK

Başkan adayı Turan FETÖ’nün İstanbul’daki çok sayıda gizli toplantısına ev sahipliği yapan Çemberlitaş’taki Fırat Kültür Merkezi gençlerin hizmete açılacağını söyledi. Hazırlanan projeyle kültür merkezi, içerisinde okuma salonlarının, kütüphanenin, seminer ve konferans salonlarının, görsel tasarım atölyelerinin ve oyun alanlarının olduğu gençlik merkezine dönüştürülüp gençlerin hizmetine açılacak. 

FATİHLİ GENÇLER DENİZLE BULUŞACAK

Gençleri denizle buluşturacak deniz havuzu projesiyle ilgili konuşan Turan “Fatih’in bir tarafı kara surlarıyla çevrili, diğer üç tarafı da denizlerle çevrili bir yer. Ama bunun bir kısmı Haliç kısmı; temiz ama denize girilebilecek seviyede değil. Fatih’te yaşayan gençlerin Marmara tarafında da denizle alakaları yok. Marmara Denizi’nde de kontrollü bir alanda gençlerimizi denizle buluşturmak istiyoruz. Onun için de büyük bir deniz havuzu projemiz var. Buraya çok güvenli bir şekilde aileler çocuklarını gönderebilecekler. Denizde yüzer bir platform olacak. Bu yüzer platformun üzerinde gençler yaz aylarında gelip denize girebilecekler. İnovatif bir iş olarak inşallah burada gençlerin kullanacağı yeni bir konsept olacak” şeklinde konuştu.

Mehmet Ergün Turan kimdir?