Erken kapama cezası yargıtay kararı 2014!

Erken kapama cezası yargıtay kararı 2014! Erken kapama cezası yargıtay kararı 2014!

Yeni Tüketici Kanunu gereğince, tüketiciler vadesi gelmemiş bir veya birden çok taksit ödemesinde bulunabiliyor. Ancak erken kapama cezası yargıtay kararı 2014 gereğince, bankalar bazı kredilerde erken kapama ücreti talep edebiliyor...

Erken kapama cezası yargıtay kararı 2014!

Yeni Tüketici Kanunu gereğince, tüketiciler vadesi gelmemiş bir veya birden çok taksit ödemesinde bulunabileceği gibi, konut finansmanı borcunun tamamını erken ödeyebiliyor. 


Bu hâllerde, konut finansmanı kuruluşu, erken ödenen miktara göre gerekli tüm faiz ve diğer maliyet unsurlarına ilişkin indirim yapmakla yükümlü oluyor.


Faiz oranının sabit olarak belirlenmesi hâlinde, sözleşmede yer verilmek suretiyle, bir ya da birden fazla ödemenin vadesinden önce yapılması durumunda, konut finansmanı kuruluşu tarafından tüketiciden erken ödeme tazminatı talep edilebiliyor. Kanun gereğince, bu bedeli ödeyen tüketiciler bir dilekçe ile erken kapama ücretini geri alabiliyor.


Buna karşın, Yargıtay 13. Hukuk Dairesi'nin konut kredisi erken kapatma ücreti ile ilgili aldığı son karara göre bankalar artık bazı kredilerde erken kapama ücreti talep edebiliyor.


Aksi halde, değişken faizli kredilerde böyle bir “erken kapama ücreti” talep edilemiyor.


Yargıtay Kararı:

"Yargıtay, sabit faiz oranlı konut kredilerinde borcun erken kapatılması halinde bankaların “erken kapama ücreti” almalarının hukuka aykırı olmadığına karar verdi. Yargıtay, banka aleyhine dava açıp 2 bin 16 liralık kredi erken kapama ücretini geri alan tüketicinin davasını oybirliği ile bozdu. 


Yargıtay’ın bu kararıyla bankalar ve finansman kuruluşları sabit faizli konut kredilerin vadesinden önce kapatılması halinde ücret alabilecekler. Ancak değişken faizli kredilerde böyle bir “erken kapama ücreti” tahsil edilemeyecek. Yargıtay son örnek kararı ile bankaların ve finansman kuruluşlarının “dosya masrafı” diye hiçbir hizmet vermeden tüketicilerden para tahsil edemeyeceklerini de bir kez daha kayıt altına aldı.


Ankara’da bir tüketici 5 yıl vadeli çektiği konut kredisini 100 bin 752 lira ödeyerek, tamamen kapadı. Banka tüketiciden dosya masrafı, yapılandırma ücreti ve erken kapama ücreti olarak 3 bin 266 TL aldı. Tüketici, mahkemeye başvurarak, 3 bin 266 liranın faizi ile geri ödenmesini talep etti. Mahkeme, davayı kabul etti ve 3 bin 266 lirayı tüketiciye iadesine karar verdi. Banka kararı Yargıtay’da temyiz etti. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, davalı bankanın “dosya masrafı” adı altında tahsil ettiği 1250 lirayı temyiz istemini reddetti ve bu paranın tüketiciye iadesini onandı. Ancak, “erken kapama ücreti” olarak alınan 2 bin 16 TL’nin davalı tüketiciye iadesi usul ve yasaya aykırı bulunarak, bozuldu."


Konut kredisini erken kapatmaya ücreti yargıtay kararı!


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com