04 / 12 / 2022

Erzurum Veyis Efendi Konutları'na start verildi!

Erzurum Veyis Efendi Konutları'na start verildi!

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, kentsel dönüşüm çalışması kapsamında yeni bir projeyi daha hayata geçirdi. Büyükşehir’in kamu iktisadi teşebbüslerinden Erkonut A.Ş. tarafından gerçekleştirilen Veyis Efendi Konutları Projesi’ne start verildi
Erzurum Büyükşehir Belediyesi, kentsel dönüşüm çalışması kapsamında yeni bir projeyi daha hayata geçirdi. Büyükşehir’in kamu iktisadi teşebbüslerinden Erkonut A.Ş. tarafından gerçekleştirilen Veyis Efendi Konutları Projesi’ne start verilerek, riskli bina yıkıldı. Veyis Efendi Mahallesi’ndeki Eski İtfaiye Evleri’nde düzenlenen kentsel dönüşüm programına, Sağlık Eski Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, AK Parti Erzurum İl Başkanı Fatih Yeşilyurt, Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Hüseyin Koçan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci, Genel Sekreter Yardımcıları Cevat Öksüz ve Zafer Aynalı ile diğer yetkililer katıldı. Başkan Sekmen, burada yaptığı konuşmada, kentsel dönüşümün önemine vurgu yaptı. Sekmen, şöyle dedi: “Erzurum’un hemen hemen önemli bölgelerinde kentsel dönüşüm çalışması yürütüyoruz. Şimdi de Veyis Efendi Mahallesi’ndeyiz.  Eski İtfaiye Evleri’ndeki 24 konut depreme karşı dayanıksız ve risk taşıyor. Biz burada hemşerilerimizle oturup anlaştık. Burada oturan vatandaşlarımızın ikametgâhlarına karşı daire vereceğiz. Buradaki evler 2+1’di. Yerleri münasip olması dolayısıyla 3+1 yani 120 metrekare brüt olmak üzere Veyis Efendi Konutları Projemizi hazırladık. Vatandaşlarımıza karşılık da noterden, tapudan, bakın alırken bile tapudan şerh koyarak aldık, kat karşılığı olmak üzere ve her vatandaşımıza Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mızdan 590 lira kira ödemek şartıyla, eşyasını taşıma karşılığı 590 lira ödemek şartıyla anlaştık. Niyetimiz burayı Allah nasip ederse 18 ayda burayı tamamlamak.”


 


“ERZURUM’DA KONUT SEFERBERLİĞİ BAŞLATTIK”


Başkan Mehmet Sekmen, ekonomik zorluklar içerisinde hayatını idame ettiren vatandaşlara seslenerek, “İstiyorum ki herkes ev sahibi olsun. Evine ekmek götürmekte zorlanan maddi durumdan yoksun hemşerilerimin ev sahibi olması benim en büyük temenni ve hedefimdir. Bunun için ne gerekiyorsa yapacağım. Bakınız şimdi şehrin en eski mahallesi Veyis Efendi’de kentsel dönüşüm çalışması yapıyoruz. Burada bahçesi, sosyal donatı alanları, parkı, çevre ihata duvarları, otoparkı kısacası her şeyi içinde olan pırıl pırıl yeni konutlar yapacağız. Gölbaşı, Veyis Efendi, Hasan-i Basri, Yıldızkent ve daha birçok yerde belediyemiz şehirde kentsel dönüşüm seferberliği başlattı.  TOKİ  şuanda malumunuz Eski Hayvan Pazarı Kazım Yurdalan Mahallesi’nde 2 bin konut yapıyor. Şuanda 600’e yakın dairenin kaba inşaatı bitti. Yeni bir 600 konut geliyor, arkasından da bir 600 konut daha gelecek. Yine Dağ Mahallesi dediğimiz yerde de 4 bin konut yapacağız. Şehrimizde arzu ettiğimiz dönüşümü inşallah bu şekilde sağlayacağız. İnşallah birçok vatandaşımıza ev sahibi olma imkânı sağlayacağız. Maddi durumdan yoksun olanlar, ihtiyaç sahipleri bütün hemşerilerim ev sahibi olacak.”


 


AKDAĞ’DAN BAŞKAN SEKMEN’E ÖVGÜ


Sağlık Eski Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ da, konuşmasında Başkan Mehmet Sekmen’in çok başarılı bir Şehr’ül Emin olduğunu ifade etti. Akdağ, şöyle konuştu: “İş yapılırsa böyle yapılır. Başkan Mehmet Sekmen Allah senden razı olsun. Hem vatandaşımız memnun olacak, kısa sürede mükemmel konutlara kavuşacak, hem de şehir güzelleşecek. Erzurum hepimizin daha rahat yaşayacağı bir hale dönüşecek. Şehirde 20 bin civarında konutun iyileştirilmesi lazım, dönüşüp yeni konut haline gelmesi lazım. Bunun 5 binini Belediye, 5 binini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mız, 5 binini de TOKİ yapacak. Kalan 5 binini de özel sektör dönüştürecek. Biz böyle bir Erzurum istiyoruz. Mehmet Başkanım, bu şehrin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak biz sizden böyle bir Erzurum istiyoruz. Bunun için ben hemşerilerim adına size şükranlarımı takdim ediyorum. Allah sizden razı olsun. Hepimiz birlikte göreceğiz, hepimiz birlikte yaşayacağız, önümüzdeki 5 yılda Erzurum’un çehresi tamamen değişecek. Çok daha güzel bir Erzurum’da yaşayacağız. Çocuklarımız, gençlerimiz güzel konutlarda hayatlarını devam ettirecekler. Bunun için diyoruz ki; bu şehirde yaşayan herkes, tıpkı bu ülkede yaşayan, güzel Türkiye’mizde yaşayan 78 milyon gibi, bizim başımızın üzerinde yeri olan Türkiye Cumhuriyeti’nin eşit vatandaşlarıdır. Onun için diyoruz ki, hepinizin başımızın üzerinde yeri var. Onun için diyoruz ki, kardeşliğimiz devam edecek. Allah’ın izniyle terör de bitecek. Millete el aman ettiren terörün kökünü kazımaya Allah’ın izniyle kararlıyız. Milletimiz de arkamızda. Milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz.” Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci de, “İtfaiye Evleri’nde burayı boşaltmadan önce 24 aile burada yaşıyordu. Kendileriyle anlaştık, konutları bitene kadar kiralarını karşılayacağız. Burayı Büyükşehir’e ait arsalarla birleştirerek 128 konutlu, çevre düzenlemeleri ve sosyal donatı alanlarıyla beraber güzel bir site haline getiriyoruz” dedi. Konuşmaların ardından deprem riski taşıyan binalar yıkılarak, projenin yapımına start verildi.
Erzurum Büyükşehir Belediyesi


Geri Dön