18 / 08 / 2022

Eskişehir'de 3.6 milyon TL'ye icradan satılık gayrimenkul!

Eskişehir'de 3.6 milyon TL'ye icradan satılık gayrimenkul!

Eskişehir İli Tepebaşı İlçesi'nde Sazova Mahallesi'nde yer alan atölye binası vasıflı gayrimenkul 3 milyon 639 bin 618 TL bedel ile icradan satışa çıkarıldı. Eskişehir İli Tepebaşı İlçesi'nde Sazova Mahallesi'nde yer alan atölye binası vasıflı gayrimenkul icradan satışa sunuluyor. Satışa konu olan gayrimenkul için 3 milyon 639 bin 618 TL bedel isteniyor. 

1 NO'LU TAŞINMAZIN Özellikleri : Eskişehir İl, Tepebaşı İlçe, 8402 Ada, 1 Parsel, SAZOVA MAHALLESİ, Kıymet takdiri yapılan taşınmaz tapuda arsa olarak gözükmektedir. Ancak keşif anında taşınmaz arsa üzerinde iki katlı mesken olarak kullanılan 2 adet yapı, garaj, Atölye binası ve ağaçlar olduğu görülmüştür. Arsa üzerindeki kapı numarası 79 olan bölümde 82,00 m2 oturma alanlı zemin ve 1. Kattan oluşan toplam alanı 164,00 m2 olan mesken mevcut olup meskenin zemin katında salon, mutfak, oda, banyo mevcuttur.1. Katta ise kapatılmış teras mevcuttur olup 2 adet oda mutfak ve banyo mevcuttur.Salon ve oda zemini ahşap parke, ıslak zeminler seramik kaplıdır.Banyoda duş, klozet ve lavoba mevcuttur.

Mutfakta dolap, tezgâh ve eviye mevcuttur. Bina duvarları ısı yalıtım yapılmış durumdadır. Bina kalorifer ile ısıtılmaktadır.Çevre ve şehircilik bakanlığı inşaat maliyetleri cetvelinde III. Sınıf B Gurubu yapı sınıfındadır.Binanın yaşı ve genel durumu dikkate alındığında yıpranma oranının %20 olabileceği kanaati bildirilmiş,Parsel üzerinde mesken dışında 40,00m2 alanlı garaj binası ve 197,00 m2 alanlı atölye binası olduğu görülmüştür. Atölye binası yığma tarzda taş duvarlı olarak yapılmıştır. Mesken binasında güneş enerji sistemi ile su ısıtma sistemi mevcuttur. taşınmaz üzerinde yer altı su kuyusu , 2 adet kolektör ,santrüfüj pompa , genleşme deposu mevcuttur. Parselin bir bölümünde ise yukarıda bahsedilen meskene bitişik olarak mahal ve alan olarak aynı özellikte ancak imalatları yıpranmış durumda soba ile ısıtılmakta olup kullanılmadığından ve kapısının kilitli olması nedeni ile dışarıdan inceleme yapılmış olup binanın yıpranma oranının %35 olabileceği ve III. Sınıf A Gurubunda olduğu kanaati bildirilmiş, Parselin bir kısmının boş olduğu, parselin binalar ile kullanılan kısmının üzerinde Vişne, köknar, sedir, asma , mazı, iğde, elma ,erik, kiraz, leylak, gül, ayva ve süs bitkisi ile fiilen ayrılan ve kullanılmayan bina bahçesinde karaçam, dut, kayısı,elma ve çeşitli fidan olduğu görülmüştür. Taşınmaz Eskişehir merkeze (valiliğe) kuş uçuşu 5915 mt mesafede, Sazova parkına 2000,00 mt mesafededir. Şehrin ticari alanlarına uzak mesafededir. Belediye hizmetlerinden yararlanmaktadır. Taşınmazın emlak vergisine esas asgari birim değeri 2017 yılı itibarı ile 190,62 TL/m2 dir.

Kıymeti : 3.639.618,00 TL
1. Satış Günü : 11/05/2018 günü 10:00 - 10:10 arası
2. Satış Günü : 06/06/2018 günü 10:00 - 10:10 arası
Satış Yeri : 3. Sulh Hukuk Mahkemesi Duruşma Salonu - Adalet Sarayı 266 Nolu Oda MERKEZ / ESKİŞEHİR

Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanınyirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşincigünden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamınıve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır.
Hissedarların ihaleye iştirak etmeleri halinde hissesi %20 den aşağı olanların %20 teminatlarını tamamlayarak yatırdıkları takdirde ihaleye iştirak edebileceklerdir. Dışardan ihaleye katılmak isteyenlerin ihale saatine kadar teminat yatırmak zorundadırlar. Aksi takdirde teminat alınmayacağı gibi ihaleye iştirak edemezler,
Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ileteslim masraflarıalıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir.
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2017/41 Satış sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.15/03/2018