Ev almak mı, kiralamak mı?

Ev almak mı, kiralamak mı? Ev almak mı, kiralamak mı?

Posta Gazetesi Ekonomi yazarlarından Özlem Denizmen, bugünkü köşesinde ''ev almak mı kiralamak mı?'' başlıklı yazısını yayınladı. İşte, Özlem Denizmen'in yazısı...

Hafta sonu gezilecek 10 proje 3 site!

Ev sahibi olmak herkesin rüyası… Ama kimi zaman almak yerine kiralamak gerekebilir. “Nasıl karar vereceğimi bilmiyorum” diyorsanız, aşağıdaki 6 maddeyi okuyun, sizin için hangisi uygun karar verin.

 

Satın alacağınız evde ne kadar süre oturmayı planlıyorsunuz? Eğer tayin, iş değişikliği gibi nedenlerle kısa süreli bir konut ihtiyacınız varsa kiralamanız daha uygun olacaktır.

 

Ev almak ortak karar mı?
Çiftlerin ortak karar alması evlilikleri daha uzun ömürlü yapıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Konut Satış İstatistikleri Araştırması’na göre 2016’da alınan evlerin yüzde 59.7’sini erkekler, yüzde 29.2’sini kadınlar almış. Yüzde 2.2 ise ortaklaşa satın alınmış.

 

Almadan ya da kiralamadan önce mutlaka civardaki rakamları ve artış oranlarını iyice araştırın.

 

18 SENELİK KİRA BEDELİ
Türkiye genelinde bir evin takribi satış bedeli 18 senelik kira bedeline denk geliyor. Örnek: Evin aylık kirası 2000 TL ise 18 senelik kira bedeli 432 bin TL eder. Bu evin ortalama rayici bu fiyatın altındaysa iyi bir fiyata alıyorsunuz demek. Tabii zengin muhitlerde bu 30-40 yıllık kira bedeline kadar çıkıyor.