Ev tipi rüzgar santralleri kapışılıyor

Ev tipi rüzgar santralleri kapışılıyor

MERSİN'DE bir firmanın Çin'den ithal ettiği elektrik üreten rüzgar türbinlerinin henüz satışa başlamamasına karşın büyük ilgi gördü.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!
Yaklaşık iki hafta önce satışa başlayan Sawt Turkey'in Mersin'de faaliyet gösteren Türkiye distribütörü Adnan Özbek, bu süre içerisinde internet sitelerine yaklaşık 10 bin e-mail geldiğini belirtti. Özbek, şu ana kadar ev, yazlık, sanayi siteleri ve büyük ofis merkezlerinde kullanılabilen türbinler için 50 dolayında ciddi sipariş aldıklarını da kaydetti. Boyutuna göre yüzde 20'den yüzde 100'e kadar enerji tasarrufu sağlayan sistem için `Elektrik ücreti Türk insanının en büyük sorunlarından olsa gerek, çoğunluğu bireysel olan e-mail'lere cevap vermeye çalışıyoruz' dedi.


YÜZDE 40 TASARRUF İMKANI


ÖZBEK, ithal ettiği düşey eksenli rüzgar türbinlerinden 300 Watt'lık olanını Kocavilayet'teki evine kurarak elektrik üretmeye başladığını belirten Özbek `Evime kurduğum 0.3 KW'lik sisteme televizyon, bazı lamba sistemleri ve prizlerin bir bölümünü bağlayarak yüzde 30 ile 40 oranında tasarruf etmeye başladım. Bu da aylık yaklaşık 50 YTL'ye denk geliyor' dedi. Özbek, Çin'den ithal ettiği 200, 300, 500, 1000, 3000 Watt ve 10 KW elektrik üretebilen farklı boyutlardaki türbinlerin fiyatının 2 bin 500 ile 22 bin Euro arasında değiştiğini kaydetti. Özbek, evler için tam kapasiteyle kullanım için 3 KW'lik sistem gerektiğini bunun da 9 bin Euro'ya malolduğunu ifade etti.
pus