25 / 09 / 2022

Evler küçüldü mobilya anlayışı değişti!

Evler küçüldü mobilya anlayışı değişti!

Yeni nesil evlerin günümüzde hızla artmasıyla beraber, tüketicilerin mobilya ihtiyaçları da farklılaşmaya başladı. Modoko, farklılaşan ve yenilenen mobilya ihtiyacını, perdeden aksesuvara mobilyadan halıya kadar tüketiciye geniş bir yelpazede sunuyor...
 

 

Yeni nesil evlerin günümüzde hızla artmasıyla beraber, tüketicilerin mobilya ihtiyaçları da farklılaşmaya başladı. Modoko, farklılaşan ve yenilenen mobilya ihtiyacını, perdeden aksesuvara mobilyadan halıya kadar tüketiciye geniş bir yelpazede sunuyor.

 

 

Şehirdeki nüfus yoğunluğu ve yaşam koşullarının pahalı olması gibi faktörler, aile kavramıyla birlikte ev kavramını da değiştirmeye başladı. Günümüzde 3+1, 4+1 gibi geniş aileleri kucaklayan bol odalı ve ferah dairelerin yerini, 1+1, 2+1 odalı ve düşük metrekareli daireler almaya başladı. Dairelerdeki bu değişiklik, mobilya sektörünü de etkiliyor. Klasik, oymalı ve geniş yer kaplayan mobilyaların yerini, minimal esintili modern tasarımlar almaya başladı. İnşaat sektöründeki değişimi yakından takip eden mobilya üreticileri de artık bu yönde mobilyalar tasarlıyor. Modoko Yönetim Kurulu Başkanı İ. Etem Özçelik bu konuda, “Yeni nesil evler metrekare olarak da stil olarak da eski evlere göre çok daha farklı özellikler taşıyor. Çoğunlukla 1+1 olarak tabir edebileceğimiz studio tipi daireler tercih edildiği bir dönemde, mutfak ile beraber olan bir odada  sandık ve yatak özelliği bulunan bir kanepe ile ufak ölçülerde bir TV ünitesi yeterli oluyor. Daha fazla mobilya koyduğunuz zaman ise mekan, sıkıcı bir hal alıyor” diyor.

 

 

Dolap satışları arttı

İnşaat firmaları her ne kadar yeni nesil evlerde sabit portmanto ve gardırop yapsa da, ailelere bu yeterli gelmiyor. Bunun için aileler ekstra dolap, ayakkabılık ve dresuar alıyorlar. “Modoko’ya gelen ailelerin portmanto ve gardırop satın alma alışkanlıklarında azalma yaşanırken, daha küçük boyutlu dolap, ayakkabılık ve dresuar taleplerinde artış söz konusu” diyen İ. Etem Özçelik, küçülen mobilyalarla birlikte aksesuarların daha çeşitlendiğini belirtiyor. Özçelik, “Aileler daralan evlerini hareketlendirmek için aksesuar kullanımına ağırlık verdiler. Bu nedenle Modoko olarak biz, bir evin tüm ihtiyaçlarının karşılandığı bir yapıya sahibiz. Bünyemizde sadece mobilya değil, perdeden halıya, aksesuardan avizeye kadar bir evin ihtiyacı olan her şeyi bulabilmek mümkün” diyor.

 

 
Geri Dön