Eyüp cazibe merkezi olacak!

Eyüp cazibe merkezi olacak!

Eyüp Belediyesi 2016 Yılı Faaliyet Raporu onaylandı. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın yaptığı açıklamada, Eyüp merkezi yeniden bir cazibe merkezi haline dönüştürecek bir çalışma başlattıklarını söyledi.
Eyüp Belediyesi 2016 Yılı Faaliyet Raporu, Belediye Meclisi’nde yapılan oylamayla kabul edildi. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, meclis oturumunda, 2016 yılında gerçekleştirilen sportif etkinliklerden eğitim desteklerine, altyapı çalışmalarından imarla ilgili konulara, kültürel faaliyetlerden çevre düzenlemelerine, sağlıktan sanata, tümü insan odaklı yatırımları içeren raporla ilgili sunum yaptı.


Başkan Remzi Aydın, Eyüp Belediye Meclisi toplantısında yaptığı 2016 Yılı Faaliyet Raporu sunumunda, Eyüp’ün, medeniyetimizin vitrin beldelerinden biri olduğunu ifade ederek, göreve geldiği günden bu yana medeniyetimizin maneviyat merkezi olarak kabul edilen bu güzel beldeye hizmet etmeyi büyük bir nimet olarak gördüğünü söyledi.


Yola çıktığı ilk günden itibaren canla, başla Eyüp’ü daha güzel, daha yaşanılır bir hale getirmeye çalıştığını vurgulayan Başkan Aydın, “Huzur Başkenti imajımızı güçlendirmeyi esas edindik. Bunun için belediyemizin tüm hizmetlerini “Önce insan” şiarıyla seferber ettik. İnsana yatırımın en değerli yatırım olduğuna ilişkin inancımızı ortaya koyan işler yaptık. Okullara, eğitime, çocuklara, gençlere sanata ve spora yatırım yaptık. Eyüp Belediye başkanı olarak yüklendiğimiz sorumluluk gereği, her düşküne el uzatma, ihtiyaç sahiplerini gözetme, gence dokunma, çocuğun ihtiyaçlarını karşılama görevi ve sorumluluğunu derinden hissediyorum” dedi.


Bu şuurla geçtiğimiz üç yıllık süreçte dev eser ve hizmetlere imza atıldığının altını çizen Başkan Aydın, faaliyet raporu sunumuna geçerek şunları söyledi,


“MARKA PROJELERLE BELEDİYECİLİĞE YENİ BİR SOLUK GETİRDİK”


“Şüphesiz Eyüp ve Eyüplüler, hizmetin en güzelini hak ediyor. Ben de Eyüp’e vefa borcumu ödemek için gecemi gündüzüme katarak belediyemizin en güzel bir şekilde çalışması için ekibimle, çalışma arkadaşlarımla ve sizlerle birlikte çalışıyorum. Marka projelerle belediyeciliğe yeni bir soluk getirdik. Sosyal sorumluk çatısı altında, kucaklaşmadığımız tek bir vatandaşımızın kalmamasına gayret ettik. Hayatın her alanında Eyüplülere hizmet üretmek için çabalıyoruz.”


KURUMSAL GELİŞİM


“2014 yılında hizmete geldiğimizde, Belediyemizdeki hizmet yapılanması, ilçenin birikmiş sorunlarına cevap verecek düzeyde değildi. Karmaşık yapı hizmet üretme konusunda sıkıntılara yol açıyordu. Tüm bunları gözönüne alarak Kurumsal Gelişim’e öncelik verdik. Belediyemizi yeniden yapılandırdık. Eyüp’teki tüm işleri tek elden yürütmeyi sağlayacak otomasyon sistemini kurarak, hizmet üreten bir belediyeye dönüştük. Şimdi gerek hizmet binalarıyla, gerek otomasyon sistemiyle vatandaşa hızlı ve güler yüzlü bir hizmet üretiyoruz”


“EYÜP MERKEZ CAZİBE HALİNE GELECEK”


“Eyüp’ü bir dünya kenti haline getirecek marka projeler hazırladık. Eyüp Sultan’ın eşsiz eserlerini restore ederek, Eyüp merkezi yeniden bir cazibe merkezi haline dönüştürecek bir çalışma başlattık. Kısa adı ESTAM olan projemizi tamamladığımızda Eyüp Sultan Meydan’ının Haliç’le bağlantısı yeniden kurulacak, karmaşa ve kaos son bulacak, şehrimizin sosyal ve kültürel gelişimi kesintisiz devam edecek”


İNSAN ODAKLI SOSYAL PROJELER


“Belediyemiz bünyesinde yürütülen bütün eğitim faaliyetlerini Simurg’la kurumsallaştırdık. Engelliler Sürekli Eğitim ve Rehberlik Merkezi ile ilçemizdeki engelli vatandaşlarımızın topluma, sosyal hayata kazandırıyoruz. ESER kapsamında öğrencilerimize 7 aktif kursta çeşitli eğitimler verdik. Engelliler için hayata geçirilen, toplam 650 m² alana kurulu ESER’de, pek çok kursla 252 engelli kardeşimize destek oluyoruz. Eyüp Sultan Kadın Emeği Programı ile ihtiyaç sahibi kadınların hayatlarına dokunuyoruz. Şehircilik tasavvurumuza önemli bir katkı sağlayacak projelerimizden biri de Şehir ve Medeniyet Okulu. Bu okul, medeniyet tasavvurumuzun ihya edilmesi; şehircilik geleneğimizin modern bir şekilde yorumlanması amacıyla kuruldu. Geçtiğimiz günlerde açılışını yaptığımız Eyüp Sultan Araştırma Merkezi ise, Eyüp Sultan’ın hafızasını korumak ve geleceğe transfer etmek amacıyla kuruldu. Şeker Hayat; down sendromlu gençler için geliştirdiğimiz özel bir rehabilitasyon programıdır. Merkezimizde gençlerimiz; hediyelik eşyalar, nikah şekerleri, Eyüp oyuncakları yapmayı öğreniyor, bahçıvanlık konusunda eğitim alıyorlar. Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri’nde en başarılı sosyal sorumluluk projesi seçilen Şeker Hayat, İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından da ödüllendirilmiştir.”


GELECEĞİN ASTRONOTLARI YETİŞİYOR


“Ali Kuşçu Uzay Evi, Astronomiye meraklı çocuklarımıza yönelik bir proje olarak geliştirilmiştir. Astronomi, evren, yıldızlar, galaksiler, evrenin genişlemesi, kara enerji gibi konularda Kozmoloji Atölyesi yapan Ali Kuşçu Uzay Evi etkinlikler ve uygulamalı anlatımlar ile atölyelerini sürdürüyor”


HEDEF; AÇI, YOKSULU, MUHTACI KALMAMIŞ BİR EYÜP


“Açı, yoksulu ve muhtacı kalmamış bir Eyüp hedefimiz oldu. Göreve geldiğimiz günden beri binlerce haneye gıda ve yakacak desteği sunduk. Komşusu açken tok yatmanın Eyüplülere yakışmayacağını düşündük. 9 binden fazla haneye destek verdik. 70 bin ton kömür desteğinin yanı sıra 80 bin civarında erzak kolisi ulaştırdık. Muhtaç ailelere gıda desteği, evde sıcak yemek desteği, yakacak desteği, eşya desteği, kişisel bakım desteği, sünnet desteği, giyim desteği, doğum desteği, market kartı desteği, kırtasiye desteği, eğitime katkı desteği ve nakit desteği sağladık. Binlerce dar gelirli vatandaşımızı Şefkateli Mağazası aracılığıyla kıyafet verdik. 13 bin aileyi taradık, 31 bin 665 kişiye 138 bin 943 parça kıyafeti ulaştırdık. Özellikle üniversiteye hazırlanan öğrencilerimize 3 yılda 4 milyon lirayı bulan eğitim desteği verdik. Evlatlarını askere gönderen dar gelirli ailelere, asker maaşı desteği vermeye de devam ediyoruz”EĞİTİM GENÇLİK VE SPOR


“İlçemizdeki tüm çocuklara ve gençlere dokunan işler yapmaya çalışıyoruz. Bilgi evlerimizde eğitim gören çocukların hem teorik bilgilerini geliştiriyoruz, hem de bedensel gelişimlerinin önünü açacak aktiviteler yapıyoruz. Biz geldiğimizde 6 bilgi evimiz vardı, bu sayıyı 10’a çıkardık. 1 gençlik merkezimiz vardı, gençlik merkezi sayısını da 3’e çıkardık. Buralarda sürekli eğitim verdiğimiz 3 bin 844 kayıtlı öğrencimiz var. Bilgi Evleri ve Gençlik Merkezlerimizde 77 atölyede 12 bin 499 öğrenci faydalandı. 2014-2016 yılları arasında Bilgi Evleri ve Gençlik Merkezlerimizde toplam 14 bin 484 öğrencimiz eğitim almış, 28 bin 938 öğrencimiz atölye ve etkinliklerden faydalanmış, 23 bin 266 öğrencimiz ise gezilere katılmıştır. 2014 – 2016 yılları arasında 2 bin 540 öğrencimiz yaz ve kış kamplarından faydalandı. 2016 yılı içinde 80 öğrencimizi de yurtdışına gönderdik. Haliç’te yelken ve sörf yarışları düzenledik. Eyüp Anadolu Lisesi’nin bahçesinde kurulan Su Sporları Merkezi faaliyetlerine devam ediyor. 32 takıma ayrılan 352 sporcu kendi branşlarında rekabet ediyor. Kapalı Spor Salonu’nda 3 eğitmen hocayla verdiğimiz okçuluk derslerine 139 öğrencimiz devam ediyor. Atletizm alanında faaliyet gösteren 500 sporcumuz var. Bisiklet sporuyla ilgilenen gençlerimiz için düzenli aralıklarla bisiklet turları yapıyoruz. Bu turlara katılan 260 Eyüplü öğrencimiz, daha sağlıklı bir hayata pedal sallıyor. Belirli aralıklarla düzenlenen doğa yürüyüşleriyle de bin 400 öğrencimiz kendi becerilerini keşfetme imkanı buldu”


“KÜLTÜR VE SANAT ADASI”


“Eyüp Belediyesi olarak 6 ayrı kültür sanat merkezimizde yıl boyunca, seminer, söyleşi, tiyatro oyunları, film gösterimleri, konserler, özel etkinlikler ve paneller gerçekleştiriyoruz.


Belediyemiz kültür sanat merkezlerinde uzman eğitmenler tarafından 18 branşta geleneksel el sanatları ve müzik kursları veriyoruz. Sertarikzade Kültür Sanat Merkezinde geleneksel sanatlar kursu alan öğrenciler, Türk Süsleme Sanatları Yarışmasında, ebru ve hat branşlarında 3 birincilik ve 2 sergileme ödülüne layık görüldü. Eyüp Film Akademisi ile geleceğin sinemacılarını yetiştiriyoruz. Eyüp Tiyatro Okulu’nda ise gençlerimize tiyarto kapılarını açıyoruz. Gençlerin daha fazla kitap okuması için, Türk Edebiyatının genç yüzleri usta edebiyatçılarla buluşturduk. Masalcı Dede etkinliğimizle çocukların masalla ve kitapla tanışmasını sağladık. Kütüphanesiz okul kalmayacak diyerek Eyüp’te bulunan birçok okula kütüphane kurduk. Birçok kütüphaneye kitap desteği verdik. Bu faaliyet kapsamında Eyüp’teki okullara toplamda 12 bin 161 kitap bağışlandı. Ayrıca vatandaşlarımızın kültürel geziler yapmasına da olanak sağladık. Yüksek Hızlı Tren ile “Eyüp Sultan’dan Mevlana’ya Vuslat Yolculuğu” ile Konya Gezisini de ekledik. Bu çalışmamızla Yılın Belediye ve Yerel Yönetim Projeleri Ödülleri’nde ödüle layık görüldük. Kültür Müdürlüğü’müzün yaptığı etkinlikler, programlar, sergiler, söyleşiler, konserler, sempozyumlar ve yayınlar, Eyüp’ü bir “Kültür Sanat Adası” haline getirdi”


ÇEVRE


“Eyüp’ün daha güzel bir hale gelmesi için hâlihazırdaki parklara 18 tanesini daha ekledik. 2016 yılı içerisinde 11 bin m2’si yeşil alan olmak üzere toplam 37.712 m2 alanda 8 adet yeni park yapılmıştır. 4 adet parkımız ise revize edilmiştir. Eyüp’teki park ve bahçeler yeni yaşam alanları sunuyor. Tüm bu alanlar 359 bin 498 metrekare alana yayılan bu parklarda mevsimine göre değişik çiçek ve süslemeler yapılıyor. 35 parkımızda çok amaçlı top sahası, 92 parkımızda fitness aleti yerleştirdik. Parklarımıza, sahipsiz hayvanların faydalanması için su kapları, barınak ve yiyecek noktaları kurduk. Vatandaşlarımızın dinlenmesi ve eğlenmesi için mesire yerleri düzenledik. Kurtkemeri Mesire Alanına yerleştirdiğimiz 160 piknik masasıyla halkın hem keyifli hem de konforlu vakit geçirmesini sağlıyoruz. Belediye olarak şehrimizin peyzajına özen gösterdik”


Başkan Aydın konuşmasında; Temizlik, Denetim Ve Ruhsat, Zabıta, Bilgi İşlem, Fen İşleri, İmar Ve Şehircilik ile Emlak İstimlak Müdürlükleri’nin gerçekleştirdiği çalışmaları, kentsel dönüşüm konusunda gelinen noktayı ve devam eden projelerle ilgili de bilgi verdi.


Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın, mali tabloyu açıklamasıyla tamamlanan sunumun ardından düzenlenen oylamada rapor, Eyüp Belediye Meclisi tarafından kabul edildi.Eyüp Belediyesi
Haber Habertürk Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...EYÜP Belediyesi 2016 Yılı Faaliyet Raporu, Belediye Meclisi'nde yapılan oylama sonucu kabul edildi. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, meclis oturumunda, 2016 yılında gerçekleştirilen sportif etkinliklerden eğitim desteklerine, altyapı çalışmalarından imarla ilgili konulara, kültürel faaliyetlerden çevre düzenlemelerine, sağlıktan sanata, tümü insan odaklı yatırımları içeren raporla ilgili sunum yaptı. Başkan Remzi Aydın yaptığı sunumunda, Eyüp'ün, medeniyetin vitrin beldelerinden biri olduğunu ifade ederek, göreve geldiği günden bu yana medeniyetimizin maneviyat merkezi olarak kabul edilen bu güzel beldeye hizmet etmeyi büyük bir nimet olarak gördüğünü söyledi. 


ESTAM PROJESİ 

Marka projelerle belediyeciliği yeni bir soluk getirdiklerini ifade eden Başkan Aydın, "Hayatın her alanında Eyüplülere hizmet üretmek için çabalıyoruz. Eyüp'ü bir dünya kenti haline getirecek marka projeler hazırladık. Eyüp Sultan'm eşsiz eserlerini restore ederek, Eyüp merkezi yeniden bir cazibe merkezi haline dönüştürecek bir çalışma başlattık. Kısa adı ESTAM olan projemizi tamamladığımızda Eyüp Sultan Meydam'nın Haliç'le bağlantısı yeniden kurulacak, karmaşa ve kaos son bulacak, şehrimizin sosyal ve kültürel gelişimi kesintisiz devam edecek" dedi.Habertürk