26 / 05 / 2022

Eyüpsultan Nişanca sakinlerinin tapu sevinci!

Eyüpsultan Nişanca sakinlerinin tapu sevinci!

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, Nişanca Mahallesi'nde yaşayan vatandaşlara tapu sorununun çözümüyle ilgili verdiği sözü yerine getirdi. Eyüpsultan Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar dahilinde  Nişanca Mahallesi'ndeki 50 yıllık tapu sorununun çözüldüğü açıklandı.

Sabah'tan Mustafa Kaya'nın haberine göre; Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, Nişanca Mahallesi sakinleri ile bir araya gelerek müjdeli haberi duyurdu. 

Başkan Deniz Köken, Başkan Yardımcıları Eda Çaçtaş ve İsmail Uysal'ın da yer aldığı toplantıda, hem tapu meselesini çözdüklerini hem de bir kat fazla aldıklarını vurgulayarak başladığı konuşmasında şunları söyledi: 


"Bu bölgenin genel meselesini böyle çözdük. Cezri Kasım Bölgesi çok daha tarihi lokasyonun içinde. Orayı da kendi içerisinde bu şekilde çözebildik. Orada da tapu işlemleriyle ilgili, hissedarlık meselesiyle ilgili bütün detaylar çalışmalar esnasında sizlerle paylaşıldı" dedi.

 

İnşaat çalışmalarının eli kulağında 

İnşaat çalışmaları hakkında açıklama yapan Köken, "Bu konunun bir de yabancı ayağı vardı. O bölümlerle de ilgili ciddi çalışmalar yapıldı. Şimdi bu havzanın inşaat yapma aşaması eli kulağında, birkaç hafta içinde Yenileme Kurulu onayladıktan sonra işlemler başlayacak" dedi. 

Otopark sorununa da değinen Köken, "Otoparkla ilgili yasa biraz uzatıldı ama bu bölgeyi otoparksız yaparsanız ileride yine aynı sorunları yaşarsınız. O yüzden adaların, parsellerin birleşmesiyle bizim otopark konusunu da yakinen çözmemizde fayda var. Bu konuda da sizlerin bizzat gayretini istirham ediyorum. İleride daha büyük sorunlar yaşarız. Nişanca Mahallesi'nin yol genişlikleri ve otopark meselesi 10 yıl sonra, 20 yıl sonra yine önümüze çıkar. Ama bizim şu andaki önerimizle yapılırsa, yasanın uzadığına bakmaksızın, şu otopark meselesini kendi içerisinde güzelce çözmüş oluruz" dedi. 

Eyüpsultan Nişanca sakinlerinin tapu sevinci!

Bölgenin güzelliğine katkıda bulunacağız 

Altyapı çalışmalarını anlatan Köken "İstanbul'un göbeğinde, bir tarafımız E5, bir tarafımız eski Edirne asfaltı, bir tarafımız metrobüs durağı, bir tarafımız metro durağı, çok hassas, çok güzel bir bölge oldu. Haliç Köprüsü'ne en yakın lokasyon burası, TEM otoyoluna, E5'e en yakın lokasyonun ortası oldu. Bölgenin güzelliğine bu şekliyle biz bir nebze daha güzellik katmış olacağız. Hayırlı olsun diyorum" ifadelerini kullandı.  


Mahalle sakinleriyle yeniden bir araya geleceğini söyleyen Köken; "Uygulama esnasında yine birlikte konuşuruz, tartışırız. Bu çok uzun vadeli bir sorun. Mülkiyet meselelerini çözmek çok kolay değil. Çünkü tek kişi muhatabın değil. Olmadığı için de çok kolay değil. Yüzde yüzlük bir memnuniyet olsa daha iyi olur ama bu mümkün değil. Burasını yüzde 95'le çözdük. Normal olarak yapsaydık 3 kattı, şu anda 4 katı kurtarmış olduk" diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Eyüpsultan'da dere yatağına cami mi yapılıyor?