Facebook kripto para piyasasına giriş yapıyor!

Facebook kripto para piyasasına giriş yapıyor!ABD'li sosyal medya şirketi olan Facebook, bu yıl sonunda 'Diem' adını taşıyan proje ile kripto para piyasasına girecek.


Facebook, kripto para piyasasına gireceğini duyurudu. CNBC'ye açıklamalarda bulunan bir kaynak, 'Diem' ismi verilen projenin yıl sonunda hayata geçirileceğini belirtti. 

Sputniknews'de yer alan habere  göre; Kripto paranın üretimi ve dağıtımı konusunda ise, Swiss Diem Association isimli kuruluş sorumlu olacak.

Diem'in deneme aşamasında her bir stablecoin ABD dolarına eşitlenecek. Diem'in ayrıca, müşterilere para transferi veya satın alma konularında da olanaklar sunacağı öğrenildi.

Facebook kripto para piyasasına giriş yapıyor!

Facebook, geçen sene 'Libra' isimli bir projesini de duyurmuştu fakat hükümetler ve para otoritelerinden gelen eleştiriler netincesinde proje 'rafa kalkmıştı'. Diem'in ise, Libra'nın başarısızlığının ardından Facebook'un 'yeni isimle' yola güçlü bir şekilde devam etmesi manasını taşıyor.

Libra'nın yaşadığı başarısızlıkta, şirketle ilgili ortaya çıkan güvenlik endişeleri de büyük pay sahibi.  Şirket CEO’su Ran Goldi de, CNBC'ye yaptığı açıklamada Diem Association'un bazı büyük değişiklikler yaparak 'sofistike bir blokzincir' haline dönüştüğünü ve bu değişikliklerle düzenleyicilerin sorularına cevap vermeye çalışıldığını söyledi. 

Libra'nın yeniden markalaştırılmasıyla oluşturulan Diem, Visa ile Mastercard gibi destekçilerin çekilmelerinin ardından şirket liderliğinde de çeşitli değişiklikler yapmıştı. 

Diem'in baş ekonomisti Christian Catalini de, geçen ay yaptığı açıklamada şirketin ödeme lisansıyla ilgili olarak İsviçreli düzenleyicilerle görüştüğünü ve denemenin bu yıl başlayabilmesi için başarıyla tamamlanması gerektiğini söylemişti.

Türkiye'de bir ilk gerçekleşti! Kripto paraya haciz kararı!

Fransa'dan Libra'ya veto!