Fatih Dervişali Aile Sağlığı Merkezi açıldı!

Fatih Dervişali Aile Sağlığı Merkezi açıldı! Fatih Dervişali Aile Sağlığı Merkezi açıldı!

Fatih Belediyesi tarafından Dervişali Mahallesi’nde hayata geçirilen ve aynı isimle anılan Dervişali Aile Sağlığı Merkezi hizmete açıldı.


Fatih Belediyesi tarafından Dervişali Mahallesi’nde yapılan ve aynı isimle anılan Dervişali Aile Sağlığı Merkezi vatandaşların hizmetine açıldı. 

Fatih Belediyesi'nde yer alan habere göre, Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan’ın ev sahipliğinde yapılan açılış törenine, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Abdullah Emre Güner, Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri, sağlık merkezi çalışanları ve vatandaşlar katılım gösterdi.

Gerçekleştirdikleri hizmetlerle insanları mutlu etmeyi amaçladıklarını söyleyenFatih Belediye Başkanı Ergün Turan, “Fatih’te yirmi yedinci Aile Sağlığı Merkezi’nin açılışını gerçekleştiriyoruz. Tabi benden önceki belediye başkanına da hizmetleri için teşekkür ediyorum. Yirmi yedi adet aile sağlık merkezinin belediye tarafından yapılarak hizmete alınması ciddi bir hizmettir. Fatih Belediyesi bu hizmeti kendisine vazife edinerek mahallede yaşayan insanlarımıza doğru hizmete ulaşmaları konusunda elinden geleni yapmaktadır. Bizim temel amacımız insanları mutlu etmektir” şeklinde konuştu.

Sağlıktaki temel riskleri aile sağlık merkezleriyle çözmeyi amaçladıklarını belirten İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, vatandaşların hastaneye gitmeden de sağlık hizmeti ve danışmanlığı alabilecekleri sağlık merkezleri kurma hazırlığında olduklarını dile getirdi. Memişoğlu, “Eskiden sağlık ocağı sistemi vardı. İstanbul’da 2001 senesinde toplam 271 Sağlık Ocağımız, 700 de hekimimiz vardı. Aile Sağlığı Merkezi sistemine geçtiğimiz günden itibaren toplam 980 adet aile sağlığı merkezimiz, 4 bin 300 de hekimimiz var. Türkiye’de sağlığımızla ilgili birtakım riskler var. Bunları hep beraber çözmeye çalışıyoruz. Bu problemleri çözmede Aile Sağlı Merkezleri önemli bir rol teşkil etmektedir” şeklinde konuştu.

Dervişali Aile Sağlık Merkezi protokol konuşmalarının ardından kesilen kurdeleyle vatandaşların hizmetine açıldı. 14 bin kişiye hizmet vermesi planlanan merkezde 5 ayrı birim hizmet veriyor.