Galatasaray'a Riva'dan iki iyi haber

Galatasaray'a Riva'dan iki iyi haber

Galatasaray'a Riva'dan iki iyi haber birden geliyor. İlki İngilizler nihayet inşaata başlıyor. İkincisi ise turizm ve kongre merkezi olacak Riva'da imar izni iki katına çıkarılacak. 2 ile sınırlı olan kat sayısı serbest bırakılacak.İstanbul'un en gözde banliyölerinden Riva'da 1 milyon 175 bin metrekare arazisi olan borç batağındaki Galatasaray'a Riva'dan iki iyi haber birden geldi.

İlk haber geçen yıl Eylül ayında vergiler ve komisyon bedelleri dahil 130 milyon dolar ödeyerek yaklaşık 1 milyon metrekare arazi alan İngiltere kökenli yatırım şirketi Ottoman Finance Company 40 villalık ilk etaba başlamak için yaklaşık 1 yıldır uğraştığı inşaat ruhsatını Beykoz belediyesi'nden aldı. Şirket yoğun olarak Mart ayında bu yana ruhsat için çalışma ve görüşmelerini sürdürüyordu. Böylece Riva'da ilk ciddi inşaat gelecek ay başlayacak. Bununla birlikte Galatasaray'ın arsasının daha iyi prim yapması bekleniyor.

İkinci önemli haber ise turizm ve kongre merkezi haline getirilmesi karalaştırılan Riva'da imar artışları yapılacak. İstanbul Metropoliten Planlama Merkezi tarafından yapılan çalışma tamamlandığında Galatasaray'ın arazisinin yaklaşık 235 bin metrekare olan inşaat izni en az ikiye katlanacak. Bunun fiyata da yansıması bekleniyor.

Öteyandan Riva'ya gökdelen imarı verilmesi de gündemde. İstanbul'un dünya genelinde önemli bir kongre merkezi olmasını isteyen hükümet ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi, arazinin konumu ve kente uzaklığını gözönüne alarak şimdilik 2 kat ile sınırlı olan bina yüksekliğini serbest bırakmayı düşünüyor. buna göre İstanbul'un en yüksek binaları Riva'ya inşa edilebilecek.

140 milyon dolara Galatasaray satmamıştı

Galatasaray Spor Klübü'nün 2 yıl önce satışa çıkardığı araziye yerli ve yabancı bir çok grup müşteri olmuştu. Son olarak Dubai merkezli bir banka ile masaya oturan Galatasaray 140 milyon dolara anlaşmıştı.

Galatasaraylı yönetici Işın Çelebi tarafından gerçekleştirilen yeni bir formül ile arsanın satışından vaz geçildi. buna göre borç batağındaki kulübün tüm borçları Vakıfbank tarafından kapatılacak. Kulüp sadece Vakıfbank'a borçlu hale gelecek. Vakıfbank arazinin satışından elde edilecek gelirin 140 milyon doları aşan kısmına ortak olacak. Diyelim ki arazi 300 milyon dolara satıldı. Buna göre Vakıfbank üstlendiği borçlar karşılığı yaklaşık 100 milyon doları alacak. Ayrıca 300 ile 140 milyon doların arasındaki fark olan 160 milyon doların yarısına yani 80 milyon dolara ortak olacak. Banka ile kulüp yönetimi bu noktada anlaştı.