Gayrimenkul sektörü toparlanma sinyalleri veriyor!

Gayrimenkul sektörü toparlanma sinyalleri veriyor! Gayrimenkul sektörü toparlanma sinyalleri veriyor!

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre de markalı konut projelerinde yabancı yatırımcıların oranı, bu ay yukarı yönlü seyrini sürdürdü ve yüzde 19'a ulaştı. Bu oran, son 6 aylık ortalamanın da (yüzde 12) 7 puan üzerinde. 

 
REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi'ne göre Ekim'de markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 19'luk kısmının yabancı yatırımcılara yapıldığı görüldü ve böylece yabancı yatırımcı oranı geçtiğimiz ay, endeks tarihindeki en büyük sıçramalarından birini yaptıktan sonra yükselişine devam etti. Yabancı yatırımcıların tercih noktasında ağırlıklı olarak (yüzde 44) 2+1 özellikteki konutların öne çıktığı da gözlemlendi. Onu yüzde 33 ile 1 oda 1 salon ve yüzde 12 ile 3 oda 1 salon konutlar izledi. Son altı aylık ortalamanın yüzde 12 olduğu yabancı yatırımcılara satışlar Haziran'da yüzde 10, Temmuz'da yüzde 9, Ağustos'ta yüzde 11, Eylül'de ise yüzde 18 oranında gerçekleşti.
 

Türkiye genelinde konut satış fiyatları hafif de olsa artış eğiliminde

 

Türkiye genelinde 81 ilin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi'ne göre Türkiye genelinde konut satış fiyatları son bir ayda yüzde 0,30 artarken, son üç ayda yüzde 0,40, son altı ayda yüzde 2,22, son bir yılda yüzde 7,27, son üç yılda yüzde 31,99, son beş yılda da yüzde 80,76 oranında arttı. Konut kira değerleri ise son bir ayda yüzde 0,01 düşerken, son üç ayda yüzde 1,21, son 6 ayda yüzde 4,47, son 1 yılda yüzde 6,50, son 3 yılda yüzde 24,55, son 5 yılda ise yüzde 64,10 oranında arttı.
 


Alıcıların çoğu (yüzde 68) bitmemiş konutları tercih ediyor

 

Ekim'de satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 32'si bitmiş konut stoklarından meydana gelirken yüzde 68'i de bitmemiş konut stoklarından oluştu. Bitmemiş konutların satış oranında 3 puanlık bir artış olurken, bitmiş konutların satış oranında ise 3 puanlık bir düşüş görüldü. Ayrıca Yeni Konut Fiyat Endeksi, ekim ayı stok erime hızı değerlendirildiğinde adet bazlı yüzde 4,9 oranında, metrekare bazlı ise yüzde 4,0 oranında da erime gözlemlendi.


 
Yeni Konut Fiyat Endeksi 1+1 ve 2+1 konutlarda düşüş gösterdi

 

Yeni Konut Fiyat Endeksi Ekim'de bir önceki aya göre 1 oda 1 salon konut tipinde yüzde 0,44 oranında; 2 oda 1 salon konut tipinde yüzde 0,21 oranında azalırken; 4 oda 1 salon konut tipinde yüzde 1,01 oranında, 3 oda 1 salon konut tipinde yüzde 0,33 oranında arttı. Metrekare bazında ise 51-75 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,51 oranında; 76-100 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,34 oranında düşerken; 101-125 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,37; 126-150 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,55; 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda ise yüzde 1,34 oranında arttı.


 
Yeni Konut Fiyat Endeksi 8 yılda yüzde 82,50 oranında arttı

 

Yeni Konut Fiyat Endeksi, Ekim'de bir önceki aya göre yüzde 0,05 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,82 oranında, endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı ocak ayına göre ise yüzde 82,50 oranında arttı ve endeks değeri 182,5'e ulaştı. Yeni Konut Fiyat Endeksi Ekim'de bir önceki aya göre, İstanbul Asya Yakası'nda yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0,10 oranında azalırken; İstanbul Avrupa Yakası'nda yer alan markalı konut projelerinde de yüzde 0,11 oranında arttı. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya Yakası'ndaki projeler Avrupa Yakası'na kıyasla 10,40 puan fazla arttı.


 
REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi, 2018 yılı ekim ayı sonuçlarıyla ilgili konuşuyorum. GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Markalı konut projelerinde gerçekleştirilen satışlara baktığımızda, kurda yaşanan dalgalanmanın da etkisiyle yabancı gayrimenkul alıcısının Türkiye'ye ilgisinin sürdüğünü görüyoruz. Ekim ayında yabancı yatırımcılara yapılan konut satışları, son 6 aylık ortalamanın yüzde 7 üzerine çıkarak, yüzde 19'a ulaştı. Ayrıca ekim ayı yeni konut satışlarında peşinat yüzde 39, banka kredisi yüzde 14 ve senet kullanım oranı yüzde 47 olarak gerçekleşti. Senet kullanımının, peşinat ve banka kredisi oranlarından yüksek olmasında, kredi faizlerindeki artışın yanı sıra, proje geliştiricilerinin sunduğu avantajlı ödeme seçeneklerinin de etkili olduğunu söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.


 
REIDIN CEO'su Kerim Alain Bertrand ekim ayı sonuçları hakkında şöyle konuştu: “Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayan Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi'nin (TR-81) ekim ayında nispi bir durağanlık sürecine girdiğini gözlemliyor. Bu ay içinde ise endekste yüzde 0,30 oranında bir değer artışı yaşandığı bilgisine ulaşıyoruz. Endekste geçen ay yaşanan azalışa kıyasla bu ay gözlemlenen artış, sektörün bu yıl sonuna doğru canlanma sürecinde olabileceği yönünde bir sinyal olarak görülebilir. Vergi teşviklerinin devamına ilişkin hükümet tarafından alınan kararlar, yıl sonuna doğru sektörün toparlanmasına destek olmakla birlikte; fiyatlarda önümüzdeki dönemde gözlemlenecek artış veya azalış, bu toparlanmanın kalıcı olup olmayacağını bizlere gösterecektir.”


 
Ekim ayı kira artışında Antalya, satış fiyatları artışında Sinop öne çıktı 

 

Ekim'de Sinop'ta metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 1,26 oranında arttı ve Sinop, satış fiyatlarının en çok yükseldiği kent oldu. Aynı dönem içerisinde Kars'ta metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 1,85 oranında azaldı ve Kars, satış fiyatlarının en çok azaldığı kent oldu. Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi'nde ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0,01 oranında azaldı fakat geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 6,50 oranında artış gerçekleşti. Ekim'de Antalya'da metrekare başına konut kira değerleri yüzde 1,83 oranında arttı ve Antalya kiraların en çok yükseldiği kent oldu. Aynı dönem içerisinde Batman'da metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2,73 oranında azaldı ve Batman kiraların en çok azaldığı kent oldu.


 
En yüksek yıllık kira getirisi sunan iller 7 aydır değişmiyor: Aydın, Van ve Kırklareli


Satın alınan konutların kiraya verilmesi durumunda, alış fiyatının kaç sene içerisinde yıllık kira değeri ile karşılanabileceğini gösteren amortisman süresi verilerine göre, Ekim'in en kısa amortisman süreleri yedi aydır olduğu gibi yine Aydın, Van ve Kırklareli şehirlerinde ölçüldü. Kira değerinin konutun satış fiyatına bölünmesiyle hesaplanan REIDIN Yıllık Brüt Kira Getiri Oranının en yüksek olduğu şehirler ise yine Aydın, Van ve Kırklareli oldu.

Yeni konut fiyatları Ekim'de yüzde 2,82 arttı!